Tag: круши

Препораки

За притисок, метаболизам и желудникот – Овошје кое многу ни помага

Крушите се здраво и корисно овошје и многу помагаат за проблеми со желудникот. Имаат многу влакна, посебно ако се јадат со кора, а влакната помагаат за желудникот и неговото правилно функционирање.Го намалуваат и крвниот притисок. Го забрзуваат и метаболизмот, а имаат и многу витамин ц. Една порција има само 100 […]

Десерти

Не може да биде повкусен: Џем од ореви и круши

Направете вкусен џем од круши и ореви. Добар апетит! Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг […]

Десерти

Вкусен и брз: Џем од круши со арома која мами

Направете вкусен џем од круши. Уживајте! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече    

Tips & Tricks

Не јадете круши на празен желудник – Важно правило за да немате мака

Крушата е многу здраво и вкусно овошје но никако не треба да правите грешка со неа и да ја јадете на празен стомак. Имено, таа има влакна кои делуваат на слузокожата на желудникот, па оние со осетлив желудник не треба да ја јадат. Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како […]

Препораки

За детоксикација и топење масти и сало: Круши и ѓумбир како најмоќен напиток

Направете си напиток од круши и ѓумбир за чистење на телото и здравје. Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Смути за старт на денот За диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек Неодолив сок од јаболка Сок од домати – витамини и супер вкус Слатка зимница: Домашен сок […]

Десерти

Подгответе компот од крушки кој ќе го обожавате

Крушките имаат сладок вкус, а содржат витамини А, Б1, Б2, Ц и Е, фолна киселина и минерали. Ви донесуваме рецепт за компот од крушки кој ќе го обожавате! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта […]

Десерти

Хит за оваа есен: Направете највкусно слатко од круши

Направете слатко од круши за зимото. Многу вкусно, брзо и лесно. Прочитај поврзани Gotvi.mk вести: Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо    

Препораки

Изобилуваат со влакна и штитат од болести – Толку се здрави што се препорачуваат и на трудници

Крушите се вид овошје со многу витамини и хранливи состојки. Содржат доста растителни влакна, со што превенираат надуеност, тегоби и помагаат заодржување на нормален холестеролот. Тие се извор на витамини Ц, К, Б2, Б3 и Б6, па затоа се препорачливи и за трудници. Крушите содржат фолна киселина, калциум, калиум, магнезиум, […]

Десерти

ПОВЕЌЕ ОД ДЕСЕРТ: Замота тесто на круши па стави чоколадо

Со неколку намирници од кујната до деликатес од десерт. Ви требаат тесто, круши, чоколадо, ванила, шеќер, цимет.Ова е одлично!         THE PEAR & HER TASTY COAT 🍐 The pear who hides underneath her gourmet coat ❄️ 😊 A video posted by Chefclub UK (@chefclubuk) on Nov 22, […]

Повеќе

Есенско смути за почеток на денот: Најубавото овошје во една чаша

Најубавото есенско овошје во една чаша за здрав и свеж старт на денот. Повеќе рецепти за здрав живот на Готви.мк: Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета Портокалово смути – за да бидете активни цел ден Смути од лубеница за почеток на денот – чувар на […]