Tag: круша

Препораки

Вака ќе препознаете дали е сочна крушата – Плус занимливости за неа

Крушите се овошје кое било послужувано од дамнешни времиња, уште на Венера во древниот Рим. Крушите кај Кинезите се сметале за знак на бесмртност, а да се скрши или исече стебло на круша било лош знак. Помагаат за температура, лекуваат болести на белите дробови, како и бубрезите. Што крушата е […]

Препораки

Го оштетува желудникот – Овошје кое не смее да се јаде на празен стомак

Крушата е здраво и корисно овошје, но сепак има важно правило за неа.Крушата никако не се јаде на празен желудник. Имено, има груби влакна кои може да ја оштетат слузокожата на цревата ако се јаде на празен стомак. Затоа, круша нека биде ваш избор по ручекот или по појадокот. Повеќе […]

Препораки

Можат да ја јадат и дијабетичари – Крушата помага за цел список болести

Крушата е кралица на есента, богата е со витамини и помага за многу болести, а од неа се прават супер сокови, џем, слатко и десерти. Помага за добро расположение, има фолна киселина која го нормализира и притисокот, а исто така ја чува младоста, помага за слабеење, добра е и за прочистување […]

Препораки

Крушата е идеална намирница за лето – За освежување, диета и здравје

Крушата е намирница која е идеална за топлото време и за летото. Освен што има сладок вкус, крушата во својот состав има и многу влакна и вода. Не дебелее, па има се за да бидете здрави и во топ форма. Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од […]

Препораки

Никако не го јадете ова овошје на празен желудник – Делува многу лошо

Крушата е многу здраво и вкусно овошје но никако не треба да правите грешка со неа и да ја јадете на празен стомак. Имено, таа има влакна кои делуваат на слузокожата на желудникот, па оние со осетлив желудник не треба да ја јадат. Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со […]

Препораки

Ова овошје го убива холестеролот – јадете го често навистина помага

Крушите се овошје кое е многу вкусно и здраво и ги има во изобилство кај нас. Имаат многу влакна, како и антиоксиданси во својот состав. Принесуваат да се чувствуваме сити, па погодни се за диета. Дури и да не сте љубител на вкусот пробајте да јадете бидејќи се регулатор на […]

Посно и веге, Салати

Салата од две состојки – Рецепт кој го јакне имунитетот и го прочистува телото

Ако сакате да јадете нешто здраво и вкусно, a кое не дебелее, тогаш направете салата од круши и цвекло. Еве кои состојки се потребни за да ја направите оваа салат: Оваа салата е исклучително здрава поради цвеклото кое е богато со минерали, помага против анемија, додека крушката помага за правилна […]

Препораки

Септемвриска кралица: Јадете круши почесто за да се чувствувате убаво

Крушата е кралица на есента, богата е со витамини и помага за многу болести.Крушата помага при замор, за добро расположение, има фолна киселина која го нормализира и притисокот, а исто така ја чува младоста. Со своите влакна помага за добра фигура и слабеење, а добра е и за прочистување на […]

Видео, Десерти

ВИДЕО: Растопено чоколадо и богат вкус – мало парче од рајот

Круши, млеко, чоколада, кафеав шеќер, путер, брашно, бисквити, тоа е се што ви треба за деликатес во чинија.Направете вкусен и едноставен овошен десерт со прелив од чоколадо. Повеќе на Готви.мк: Ремек дело во кујната: Леб од банана ВИДЕО: Рецепт за леб кој не се меси Тазе домашен леб Полнет запечен […]

Tips & Tricks

За убава кожа на лицето: Домашна маска од круша

Направете домашна маска за лице од круша и мед со која ќе имате блескав и свеж изглед. Повеќе вести на Gotvi.mk: Северина со нов спот, а ние ве потсетуваме која диета ја држеше кога беше бремена Мајката на Јелена Крлеуша: Еве како конечно ја победив зависноста од храна! Адријана Лима открива: […]