Tag: крпа

Видео, Повеќе

Видео: Направете си сами маска за лице – Се пере и користи повторно

Сите сакаме да го сочуваме здравјето и да се избориме со Коронавирусот кој стана светска пандемија. Кога по аптеките нема маски, направете си сами дома со крпа, игла и конец и пегла.   Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – […]

Tips & Tricks

Омекнете го лебот брзо и лесно – Ви треба само крпа

Постои начин да го омекнете тврдиот леб. Загрејте ја рерната на 180 степени и лебот замотајте го во влажна крпа. Ставете го во вжештената рерна 5-10 минути. Така ќе омекне веднаш. Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт […]

Препораки

Ја чувате кујнската крпа на рачката од шпоретот – Огромна грешка, си штетите на здравјето

Најчесто многу луѓе имаат навика да ја држат крпата за садови во кујната на едно место – рачката од рерната. Ова е многу погрешно поради едноставна причина: Имено, рачката е едно од највалканите нешта со многу бактерии. Има бактерии кои колку и да чистиме се тука и не се гледаат […]

Tips & Tricks

Трик со кој сирењето нема долго да се исуши – Ви треба крпа со оцет

Тврдите сирења нема да се сушат брзо со еден трик. Замотајте ги во крпа со вода и оцет.Оставете ставете го во сад во ладилник. Оцетот нема да дозволи да се засуши. Уживајте! Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на […]

Tips & Tricks

Ви се залепи куглоф колачот? – Одлепете го со трик за една минута

Ако правевте куглоф, а при тоа смесата ви се залепи, има начин како да се спаси. Ставете го куглофот наопаку, а доле ставете неколку минута влажна крпа. Така ќе се одлепи и ќе излезе. Поврзани вести на Gotvi.mk Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки Рецепт за брза даска кога ќе […]

Tips & Tricks

Не се мијат и лупат – За совршени шампињони се прави само ова

Ако сакате совршени шампињони во кујната, има еден трик. Не се лупат и мијат, само се пребришуваат со влажна крпа.Така не ја губат аромата и се супер вкусни.   Добар апетит! Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која […]

Tips & Tricks

Сирењето нема да се суши со еден трик

Тврдите сирења нема да се сушат брзо со еден трик. Замотајте ги во крпа со вода и оцет.Оставете ставете го во сад во ладилник. Оцетот нема да дозволи да се засуши. Уживајте! Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на […]

Tips & Tricks

Ако правите куглоф вака ќе излезе без да се лепи – Има лесен трик без нервози

Ако правите куглоф тогаш има начин како лесно да излезе. Превртете го, ставете го на чинија и ставете горе влажна крпа.Благо протресете и ќе излезе цел куглоф. Добар апетит! Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. […]

Tips & Tricks

Ако ви загоре гравчето – ќе го спасите ручекот вака и никој нема да забележи

Македонската трпеза не оди без гравче. Ако сакате да го спасите, ако загорело, ви треба само влажна крпа. Претурете го во друга тава и прекријте го со влажна крпа. По десет минути сменете ја крпата и таа ќе го извлече мирисот на изгорено. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб […]

Tips & Tricks

Вака ќе блесне кујнската крпа – ќе ги елиминирате сите непријатни мириси

Ако сакате да биде вашата кујнска крпа чиста, да не мириса непријатно и да блеска, ви требаат само две состојки. Земете пола литар вода и шолја сол и ставете ги во сад. Ставете ја и крпата и оставете ја преку ноќ. Утредента исперете ја и верувајте нема да има дамки […]