Tag: кромид

Повеќе

Растопен кромид: Совршен прилог за јадења од месо, се прави во рерна

Кромидот ќе ја изгуби својата лутина и крцкавост, ќе биде толку нежен што ќе се топи во уста. Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен сос ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна Домашни ќофтиња Ќофтиња од тиквица ВИДЕО: Како да приготвите […]

Видео, Салати

Џем од кромид: Слатко-солено задоволство

Пробајте го овој оригинален џем со единствен вкус… Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Иги“: Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко

Tips & Tricks, Видео

Еве како да излупите кромид за 5 секунди

Една од најнепријатните ситуации во кујната за многумина е токму оној дел кога мораат да излупат кромид. Еден корисник на Инстаграм има решение!Џејмс Рембо одлучил да покаже, на шеговит начин, како да излупите кромид. Тој пресекол кромид на половина, го ставил на работна маса, а потоа само го удрил со […]

Салати

Сос од павлака и млад кромид – се сложува со секакви јадења

Направете ги јадењата уште повкусни со овој оригинален сос од павлака и млад кромид. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може […]

Главни јадења

Компир со кромид и лук – Малку состојки а вкусен ручек

Направете вкусен компир со лук со супер арома. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со […]

Tips & Tricks

Трик со кромидот – Ова правете го пред да правите салата

Кромидот има супер вкус и арома особено во салата и многу е здрав. За уште подобар вкусн, има мал трик. Ставете го кромидот во масло па потоа употребете го. Така нема да има пресилен вкус, а ќе биде прекрасен. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело […]

Главни јадења

Вкусен домашен леб со сланина и кромид

Овој леб можете да го направите и со интегрлно брашно. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го […]

Tips & Tricks

Грешка со кромидот и лукот – Каде никако не се чуваат

Кромидот и лукот не се чуваат во лаидлник и тоа со добра причина. Кромидот и лукот побрзо ќе се расипат во ладилник отколку на било која друга површина и температура. Најдобро е да се чуваат на собна температура.   Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути со лубеница Смути за старт на денот […]

Препораки

Моќен лек за сезоната на настинки: Кромид, лук и мед

Направете си домашен лек од кромид и лук. Ви требаат 3-4 главици кромид, 4 чешни лук малку шеќер или пак 3-4 лажици мед. Се лупат лукот и кромидот и се сечат, се ставаа во тегла кромидот, па се става шеќер или мед. Се остава теглата наопаку превртена. Се процедува по […]