Tag: крвен притисок

Препораки

Со храна против висок притисок –решете го проблемот засекогаш

Ако патите од висок притисок и главоболки, ви препорачуваме каква храна да јадете за да се заштитите.Целерот има активна супстанца која го намалува притисокот, а исто така го намалува и стресот. Лукот исто така ги опушта крвните садови, па јадете го почесто. Рибата помага да се намали притисокот со омега […]

Tips & Tricks, Видео

Што се случува во вашиот организам по само една шолја кафе?!

Шолја кафе е неизбежен дел од утринските ритуали. Но, дали некогаш сте се запрашале што се случува во вашиот организам по само една испиена шолја кафе? По само десет минути кофеинот директно влегува во крвта и го подигнува крвниот притисок. А што се случува во наредните шест часа и кога […]