Tag: краставица

Десерти

Необично освежување: Сладолед од краставици и лимон

Необична освежувачка комбинација… Уживајте! Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти: Брза похована даска кога ќе се најават гости ФОТО: Традиционална македонска даска Омилената даска за мацкање на Влатко Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки Брзо мезе за ненајавени гости Највкусни интегрални грисини Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус

Препораки

Идеална за топлото време – Намирница која има 95 проценти вода

Кога е топло времето, најважно ни е да бидеме секогаш хидрирани и во топ форма. Супер намирницата на летото е краставицата која има 95 проценти вода во составот.Шолја со кругови краставица може да ја изгасне жедта како вода. Има многу витамини, минерали и влакна, но и многу витамин Ц или […]

Главни јадења

Брзи и вкусни сендвичи за добро утро

Едноставно и брзо подгответе вкусни сендвичи со маскарпоне и мали краставички. Добар апетит! Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за […]

Повеќе

Освежувачка летна напивка со кефир и краставица

Вистински борец против врелите денови… Уживајте! Поврзани вести на Gotvi.mk Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости Рецепт за највкусни посни и интегрални […]

Салати

Вкусот на летото: Салата со краставици и кисело млеко

Салата со краставициБрза и освежителна салата за летото Уживајте! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта […]

Препораки

Полна е вода, не дебелее и многу е здрава – Краставицата е идеална за лето

Краставицата е една од најздравите намирници и многу помага особено во лето, зошто е полна со вода. Воедно не дебелее и може да се јаде неограничено, а хидрира и помага. Краставицата помага за да биде кожата хидрирана и да се создаде антиејџ ефект, односно постаро да старее со витаминот Е. […]

Tips & Tricks

Подобро и од кисело млеко – Оваа намирница помага за изгореници од сонце

Летото е период кога сите уживаме на одмор, на плажа и сонце, но има и бројни непријатности кои можат да дојдат со него. Изгорениците од сонце поради невнимание се навистина болни и лоши, но има решение и тоа се крие дома, наместо во скапи препарати. Изрендајте краставица, па исцедете го […]

Препораки

Летово јадете краставици – Имаат 90 посто вода во себе, ова се причините

Една од намирниците кои треба да ги јадеме во лето е краставицата. Краставицата има 90 посто вода во составот, па е идеална за секој ден. Важно е и дека нема калории и не дебелее. Ќе видите бенефити со секојдневното користење. Поврзани вести на Gotvi.mk Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки […]

Tips & Tricks

Ако купивте краставици кои горчат – Ставете им еден зачин и горчината ќе излезе

Некогаш краставиците знаат да горчат, но има три кда се спасат. Излупете ги и исечете, ставете им сол и нека отстојат. Солта ја влече горчината. Потоа исперете ги и користете ги. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Направете совршена декорација за на торта Омбре декорација на десерт – нема да верувате, изгледа како […]

Повеќе

Магична напивка за слабеење: Исфрлете ги токсините од организмот, а со нив и маснотиите

Ќе ослабнете и ќе се чувствувате многу подобро, ќе имате повеќе енергија и елан… Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо