Tag: кофеин

Повеќе

Колку трае дејството на кафето? – цел живот сме мислеле погрешно

Кафето е најсилен стимулант на нервниот систем, а малкумина го почнуваат денот без шолја од овој напиток.Тоа е најбрз начин да се разбудиме, а често дејството кратко трае. Новите истражувања покажуваат дека дејството на кофеинот почнува неколку минути по пиењето, а се покачува притисокот, се зголемува срцевиот ритам и телото […]

Tips & Tricks

Што една лименка енергетски пијалак му прави на вашето тело?

Сигурно ви се случило барем еднаш да сте биле толку преморени што сте посегнале по некој енергетски пијалак. Еве што точно се случува во телото откако ќе испиете само една лименка. Првите 10 минути – кофеинот ја поттикнува циркулацијата и го зголемува притисокот и отчукувањата на срцето. После 15 минути […]

Tips & Tricks

Зошто прескокнувањето кафе предизвикува главоболка?

Бројни истражувања докажале дека пиењето кафе е здраво, но исто така нема сомнеж дека предизвикува и некој вид зависност. За тој факт веројатно се свесни сите љубители на кафе на кои прескокнувањето кафе им носи главоболка. Дали некогаш сте биле во фаза во која сте заклучиле дека пиете премногу кафе […]

Tips & Tricks

10 ОДЛИЧНИ причини да престанете да пиете кафе!

Ако сте склони кон претерана конзумација на кафе, би можеле поради овие 10 причини да размислите за намалување на внесот на кофеин. Зошто да се откажете од кафе? 1. Кофеинот во кафето го зголемува нивото на катехоламини, кои поттикнуваат висок крвен притисок. 2. Со навикнување на кофеин се намалува чувството […]

Tips & Tricks

Не е за луѓе со слабо срце: Ова е најјакото кафе на светот!

Речиси невозможно е да го замислите почетокот на денот без кафе. Пиење шолја кафе е еден од најчестите ритуали ширум светот. Едно кафуле отишло чекор подалеку и понудило црна напивка која содржи кофеин колку што има во 80 стандардни шолји кафе. Легендата вели дека до откритието на оваа моќна напивка […]

Tips & Tricks, Видео

Што се случува во вашиот организам по само една шолја кафе?!

Шолја кафе е неизбежен дел од утринските ритуали. Но, дали некогаш сте се запрашале што се случува во вашиот организам по само една испиена шолја кафе? По само десет минути кофеинот директно влегува во крвта и го подигнува крвниот притисок. А што се случува во наредните шест часа и кога […]