Tag: костени

Салати

Салата од пилешко и костени

Необична, а вкусна салата… Добар апетит! Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера Полнет запечен леб ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се […]

Десерти

Десерт за ладните денови: Чоколаден мус со костени

Сезоната на костени е одлична прилика да уживате во нив на нов начин. Уживајте! Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Туна салата Брзо […]

Повеќе

Рецепт за варени и печени костени

Еве како да подготвите печени и варени костени. Печен костен Засечете ги костените, ставете ги во тенџере, малку посолете и налите со вода колку да ги прекрие костените. Гответе додека не зовире и потоа исцедете ги и ставете ги на хартија за печење. Печете ги костените во загреана рерна на […]

Десерти

Рецепт: Како да направите пире од костени

Направете своја верзија на популарниот десерт. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и […]

Главни јадења, Салати

Салата од пилешко и костени – добар избор за доручек

Вкусна салата од пилешко месо и костени… Добар апетит! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна […]

Главни јадења

Вариво од печурки и костени

Вкусен оброк од печурки и костени… Добар апетит! Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен сос ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна Домашни ќофтиња Ќофтиња од тиквица ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири Најдобар рецепт за домашно ќофте

Десерти

Непечена торта со костени – Царица во есен и зима

Направете торта со костени. Уживајте! Поврзани вести на Готви.мк Брзи роденденски сендвичи ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот Похован кашкавал     […]

Tips & Tricks

Правила за варење на костените – Колку минути им требаат за да не се преварат

Костените се симбол на есента, а освен што се печат и супер одат со греено вино, може да одберете варијанта и да ги сварите. Печените костени според многумина се повкусни, но варените имаат предности. Секој плод се засекува со нож, се ставаат во шерпа  со ладна вода, која треба да […]

Tips & Tricks

Излупете костени лесно – Нема неред, боцкање и мака

Постои лесен и брз трик да излупите печени костени без мака, без да се изгорите и да се избоцкате или да направите неред во домот. Се што ви треба е откако костените кои се симбол на есента ќе се испечат, да ги ставите додека се врели во чинија со крпа […]

Tips & Tricks

Испечете костени во рерна – Лесно и брзо а вкусот незаменлив

Сите сакаме печени костени кои имаат совршена арома и вкус. Може да ги испечете и во рерна и да си ја олесните работата. Земете костени и со нож засечете ги за лушпата убаво д аим се отвори и кога ќе се печат топлината да навлезе убаво во нив. Ставете ги […]