Tag: коски

Препораки

Намирница за болки во коски и зглобови

Јогуртот е намирница која особено треба да ја користат лица постари од 50 години. Тој е одличен извор на протеини, помага за слабеење, за коските и зглобовите со калциумот во себе.   Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата […]

Препораки

За коски и зглобови – Намирница задолжителна за над 50 години

Јогуртот е намирница која особено треба да ја користат лица постари од 50 години. Тој е одличен извор на протеини, помага за слабеење, за коските и зглобовите со калциумот во себе. Жените над 50 и мажите над 70 редовно треба да пијат барем шолја на ден. Повеќе Готви.мк рецепти: Салата […]

Препораки

Ако ве боли врат, коски и мускули – Домашен лек со кој за седум дена нема да имате болка

Ако и вие од предолго стоење или седење имате голема мака со болки во коски, грбот, зглобовите, направете си домашен моќен лек кој ќе ве стане од кревет. Земете 150 грама желатин, па измешајте 5 грама со четвртина шолја ладна вода, а оваа смеса оставете ја во ладилник преку ноќ […]

Повеќе

Лек за болни коски: Болките ќе ги снема

Многу луѓе се жалат на болки во зглобовите, колената, колковите, долниот дел на грбот, но и вратот. Тие проблеми можат да настанат од различни фактори, но воглавно тоа е поради неправилниот и лош начин на живот. Во прилог ви донесуваме природен рецепт, за кој оние кои го пробале велат дека […]

Препораки

За болки во коски, мускули, зглобови и воспаленија – Овој чај е лекот

Чајот од шипка е многу корисен и здрав и помага за многу состојби. Ефикасен е за висок притисок, за воспаленија на телото и за болки и вкочанетост. Помага и за обновување на рскавици, пијте барем една шолја на ден. Прочитај повеќе на Gotvi.mk:Чај за желудникот – нема да имате макаЧај кој […]

Повеќе

Ова се лековитите својства на желатинот

Желатинот е смеса од аминокиселини, глицин и пролин. Се користи во домаќинствата и има повеќекратна намена, а неговите лековити својства се многу поголеми отколку што мислиме. Имено, желатинот е неприкосновен извор на протеини и исклучително делотворно делува на нашите коски и рскавици, но и на кожата и ноктите. Овој суплемент […]

Препораки

Народен лек за коските, мускулите и зглобовите – пршлените сами се поместуваат, болката ја снемува

Ова е моќен и природен лек кој помага за зглобови, коски и секаков вид болки. Ви требаат 1 сува смоква, 1 сува кајсија и 5 суви сливи. Се што треба е секојдневно да ја јадете оваа доза, таа има елементи кои се борат со болката, ги прават коските и зглобовите […]

Повеќе

Рецепт за лек кој ги обновува коските и зглобовите

Како што старееме, сè повеќе чувствуваме болки во коските и зглобовите. Наместо постојано да посегнувате по класични лекови против болки, пробајте и со овој природен рецепт, за кој многумина тврдат дека е ефикасен. Овој рецепт, наводно ќе им помогне на вашите коски и зглобови, но и на целокупното здравје. Многу […]

Повеќе

Лубеницата го чува здравјето на очите, мускулите и коските, го зајакнува имунитетот

Нема овошје кое подобро ја гаси жедта во летните денови од лубеницата. Иако за неа често велиме дека е овошје, лубеницата всушност е зеленчук. Лубениците се од семејството тикви и доаѓаат од средна Африка, а можат да бидат долгунасти и округли. Иако можеме да ги најдеме речиси цела година во […]

Tips & Tricks

Домашна крема за болки во коски, лакти, рамена, зглобови – подобро од секој купен препарат

Направете си домашна маст која го решава проблемот со болни колена, зглобови, лакти и рамена. Навистина е брзо и ефикасно. Ви требаат малку мед, лут сенф, сол и сода, од се по една лажица. Се меша се трие болното место, а се чува кремот во ладилник во кутија. Нека делува […]