Tag: коса

Повеќе

Ставете ги овие намирници на косата – За 15 минути ќе бидете како излезени од фризерски салон

Косата може да ви биде сјајна, без испукани врвови, здрава и некршлива со состојки од кујната, без да давате пари за третмани на фризер. Медот, циметот и маслиновото масло се моќна комбинација, особено кога станува збор за косата, многу помагаат, а се лесно достапни за сите нас.Земеше лажиче цимет, пола […]

Препораки

Најевтината намирница го забрзува растот на косата

Ако сакате косата брзо да ви порасне има мал трик со најевтината намирница. Измешајте сода и вода во сооедное еден спрема три. Ако имате долга коса ви требаат три лажици сода со 9 вода. Нека делува смесата на сува или влажна коса и исплакнете по три минути. Го забрзува растот. […]

Повеќе

Домашна маска за цврста и здрава коса – Како да сте биле на фризер за 15 минути

Медот, циметот и маслиновото масло се моќна комбинација, особено кога станува збор за косата. Земеше лажиче цимет, пола шолја маслиново масло и лажиче мед.Ставете го маслиновото масло да се загрее, па ставете мед и потоа цимет и измешајте. Исчешлајте ја косата и нанесете од темето надоле. Нека стои 15 минути […]

Повеќе

За здрава и сјајна коса – Ставете ја оваа природна маска

Кокосовото масло може да послужи за нега и убавина, освен за здравје и исхрана. Тој е серум за косата, ја потхранува, ја прави бујна и ја скротува. Ставете на темето, нека отстои па измијте. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што […]

Повеќе

Ставете ја оваа маска за коса – Ви требаат само 15 минути и нема веќе да отидете на фризер

Медот, циметот и маслиновото масло се моќна комбинација, особено кога станува збор за косата. Земеше лажиче цимет, пола шолја маслиново масло и лажиче мед. Ставете го маслиновото масло да се загрее, па ставете мед и потоа цимет и измешајте. Исчешлајте ја косата и нанесете од темето надоле. Нека стои 15 […]

Tips & Tricks

Не ви треба регенератор – Косата ќе биде мека со една намирница од кујната

Ако имате проблеми со сува и кршлива коса, оштетена на која и треба регенерација, се што ви треба е оцет. Оцетот делува подобро од регенератор. Испрскајте на чиста и мокра коса, оставете минута две и исплакнете. не се грижете, косата не се оштетува.   Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: […]

Uncategorized, Препораки

Ако ви паѓа косата – Јадете ги овие намирници за да го решите проблемот

Ако мака мачите со опаѓањето на косата, иако користите препарати, тоа е знак дека ви фали важен витамин во телото. Се работи за витаминот Б9, кој освен преку паѓање на косата, се изразува и преку лупење на кожата, бледост, умор и губење апетит. Јадете бубрези, авокадо и јајца. Корисни се […]

Tips & Tricks

Косата ќе ви расте брзо – Ви требаат само две состојки

Рицинусовото масло е познато по омега 3 масни киселини кои помагаат за нега и убавина. Ви требаат 5 лажици рицинусово масло, кои треба да ги измешате со пет лажици кокосово масло. Се става на главата, веѓите и трепките и тие ќе растат како луди. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Многу вкусно […]

Повеќе

Ќе немате веќе бели влакна на косата – Домашна маска која брзо се прави

Ако имате проблем со седите влакна, се што ви треба се луши од компир. Земете шолја лушпи од компир, прелијте ги со две шолји вода, па варете околу пет минути, исцедете и кога ќе ја миете косата, откако ќе ставите шампон и регенератор, ставете ја смесата од компир, но не […]

Tips & Tricks

Ставете пиво на косата – Ќе решите голема мака и ќе заштедите пари за фризер

Сигурно ви се случилокосата да ви биде сува и кршлива без сјај, но има решение за маката.Ви треба пиво или три лажици пиво кои ќе ги измешате со 120 мл. топла вода. Откако ќе ја измиете косата со шампон, втријте ја оваа смеса убаво во косата, оставете ја неколку минути […]