Tag: кори

Видео, Главни јадења

Пита од домашни кори

Одличен рецепт за доручек! Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Cooking“: Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен сос ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна Домашни ќофтиња Ќофтиња од тиквица ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири Најдобар […]

Предјадења

Задолжително пробајте: Брз ролат од готови кори со шунка и кашкавал

Пригответе брз и вкусен ролат од готови кори. Еве го рецептот: Добар апетит! Повеќе рецепти со производите на Пекабеско погледнете ТУКА Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Солена торта од компири Солена торта со зеленчук, шунка и кашкавал Пиперки со кулен и кајмак – Рецепт со кој ќе ги приготвите за 10 […]

Видео, Главни јадења

Оригинален рецепт: Кори за секакви пити – еве како да ги направите

Оригинален рецепт за домашни кори.Не очајувајте ако од прва не ви испаднат совршени – ова е посебна уметност која се учи со време и искуство. Потребни ви се 1 кг глатко брашно, 15 гр сол, 150 мл масло и 550 мл вода. Ова е количина за две поголеми пити. Следете […]

Видео, Главни јадења

Вкусен и брз доручек: Мафини од кори за пита со сирење

Идеални за доручек, ужина… Добар апетит! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“: Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко

Tips & Tricks, Видео

Кори за сите врсти пити – еве како сами да направите кори

Рецепт за сите кои сакаат да направат домашни кори за пита. Ова е количина за две големи пити. Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Sace recepti“: Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти: Брза похована даска кога ќе се најават гости ФОТО: Традиционална македонска даска Омилената даска за мацкање на Влатко Брзи […]

Предјадења

Пита со готови кори, спанаќ и сирење – Готова за 30 минути без сукање и мака

Направете вкусна пита со спанаќ од готови кори. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет […]

Предјадења

Како од пекара: Домашен бурек со сирење од готови кори

Направете домашен и вкусен бурек како од пекара, но за кратко време. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може […]

Десерти

Медени кори за торта – највкусен пандишпан

Направете вкусни кори за торта. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути со лубеница Смути за старт на денот За диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек Неодолив сок од јаболка Сок од домати – витамини и супер вкус Слатка зимница: Домашен сок од крушки Чаша на ден и […]

Pastes, Главни јадења

Направете сами кори за лазања – Ви требаат само две состојки

Направете си сами дома кори за лазања. Ви требаат само 4 јајца, 400 грама брашно и сол. Се ставаат едно по едно јајцата во брашното и се става прстофат сол. Се меси тестото да биде меко, се меси околу 15 минути. Се остава со крпа да нарасне 30 минути. Се […]