Tag: корист

Препораки

Киселото млеко е многу здраво – За што се помага?

Киселото млеко е многу корисно и треба да се користи секојдневно. Помага за варење на храната, за имунитет, како и против бактерии во телото. Одличен е за стомакот, проблеми со варењето и надуеност. Помага и за сите цревни проблеми и лесно празнење. Повеќе на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој […]

Препораки

Колку корист имаме од шолја кафе?

Иако често се дебатира дали е штетно или корисно кафето, ова се позитивните страни поради кои треба да го пиете. Кафето помага за да се намали ризикот од рак на простата кај мажите покажало едно истражување.Кафето го штити и мозокот, помага да не се развие деменција и Алцхајмер. Може да […]

Препораки

Ретко кој знае колку помага – Колку е здрав сусамот

Сусамот е намирница која се користи често, а малкумина знаат колку е корисна и здрава. Сусамот е богат со витамини А, Е и Б, калциум и калиум, магнезиум и фосфор, цинк и селен, помага з ајакнење на забите, ги јакне коските во телото, намалува притисок и штити од грип и […]

Препораки

Во Македонија често се пие ракија – Кога е корисна кога штетна

Ракијата традиционално ја прават многу македонски семејства, лековита е и се препорачува во мали количини. Во мали количини се шират крвните садови, па се намалува и притисокот.Добра е за луѓе со притисок, на ден една до две мали чашки. На ден се употребуваат до 100 грама, а повеќе го зголемува […]