Tag: користење

Препораки

Јадете три чешни лук на ден – Правила за да не ви мириса здивот долго

Сите знаеме колку е лукот здрав, но треба да знаете и како правилно се користи. Секој ден треба да јадеме најмалку три чешни лук. Најдобро е да се консумира сиров. Ако се обработува термички тоа нека биде кратко – 10 минути најмногу. Проблемот со лошиот здив потоа се решава со […]

Препораки

За што се користи меко за што тврдо брашно – совети за најубави јадења без грешка

Многу е  важно какво брашно користиме кога готвиме, за специјалитетите да испаднат навистина вкусни и без грешка. Па така, мекото брашно е за запршка, леб, пити и погачи. Мекото брашно е и за подготовка секаков вид на колачи. Острото брашно е за гибаница, како и кисели теста. Прочитај повеќе рецепти […]