Tag: корисно

Препораки

За 300 биолошки функции во телото – Храна богата со магнезиум

Магнезиумот е корисен и здрав за телото и треба да го внесуваме преку исхраната. Јадете темен и лиснат зеленчук. Она што на телото му обезбедува магнезиум е темен зеленчук како мордри патлиџани, како и лиснат зеленчук и зелен зеленчук. Јадете спанаќ, зелка. Магнезиумот е потребен на телото за повќе од […]

Tips & Tricks

Нема бигор, нечистотии и лош мирис – Вака ВЦ-то ќе блеска

Ако сакате чисто и блескаво ВЦ, без бигор, нечистотии и многу рибање, ова е спасот. ВЦ школката исчистете ја со мешавина од 160 грама сода бикарбона, неколку капки етерично масло, пола лажиче оцет, 3 постотен хидроген пероксид и 60 милилитри сок од лимон. Со ова може да ги исчистите и […]

Препораки

Изобилува со витамин Ц и фолна киселина – Овошје идеално за жените

Малината е идеално овошје за жените и помага на многу начини. Богата е со витамини, особено витамин Ц и антиоксиданси. Има и влакна и фолна киселина, витамин К и Е5, манган и магнезиум, калиум и омега три киселини кои многу помагаат на жените, особено фолната киселина.Штити од воспаленија, ги јакне […]

Tips & Tricks

Домот нема да мириса на пржено – Вака ќе ги снема и најтешките мириси

Ако сте правеле ручек, сте пржеле месо, риба, или непто друго со силен мирис, а потоа никако не може да излувтирате, се што ви треба е оцет. Само ставете оцет во една чаша и оставете да отстои преку ноќ. Потоа, сите мириси ќе исчезнат. Повеќе рецепти на Готви.мк:ВИДЕО рецепт: Леб […]

Tips & Tricks

Не ги чувајте зачините над шпоретот – Трикови за тазе домаќинки

На сите ни треба по некој добар совет во кујна, колку и да сме искусни во неа. Кога се работи а зачините секогаш чувајте ги на ладно и суво место.Никогаш немојте тоа да биде над шпоретот зошто високата температура и светлина прават да го изгубат вкусот.   Повеќе на Готви.мк: […]

Tips & Tricks

Јадете домати за спас од целулитот – Природно и вкусно решение

Ако сакате да се изборите со целулитот има едно природно решение. Тоа е доматот. Евтиниот и корисен зеленчук помага за да се топи сало, богат е со вода и со ликопеном, пигмент кој спречува пукање на колагенските влакна и кожата ја прави помека, појака и не дозволува избивање на масните […]

Препораки

Колку се корисни мултивитамините – Дали и во која мера треба да се пијат

Многумина пијат мултивитамини, а ние ви откриваме колку тоа помага и колку е здраво. Докторите ги препорачуваат како начин да се надомести пропуштеното во исхраната, но некогаш се преценети. Тие не значат дека се храните здраво и не се замена за правата исхрана. Најдобар начин за внес на витамини е […]

Tips & Tricks

Трик за совршени мафини – Нема да се лепат, ќе нараснат и ќе бидат меки

Кога печеме мафини многу е важно да не се извадат ни пребрзо ни подоцна од потребното, за дабидат совршено испечени. Се следи рецептот до крај и се проверува со чепкалка. Кога ќе излезе сува се доволно испечени и се вадат. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Рецепт за палачинки кои […]

Повеќе

Вака зеленчукот долго нема да ви скапе – Нема да фрлате храна повеќе

Ако сакате да го сочувате зеленчукот одреден период да не скапе во ладилникот, има мал трик. Ставете хартија под него, односно салфета, дали во фрижидерот или во садот во кој стои. Зеленчукот најмногу го расипува влагата, а вака ќе остане свеж подолго.   Повеќе вести на Готви.мк:Чоко палачинки со крем […]

Tips & Tricks

За тестото да нарасне убаво, да не пука и да биде меко – трикови за најубави пецива

Ова е супер корисен трик за тестото да ви биде вкусно и успешно.Никогаш не претерувајте со прашокот за пециво, зошто така може повеќе да нарасне тестото и да пукне. Секогаш се става и во загреана рерна, бидејќи тестата со прашок за пециво тоа го бараат. Секогаш во тестото моќе да […]