Tag: кора

Препораки

Витамините се во неа – Направете го ова со кората од јаболките

Многумина кога јадат јаболко ја тргаат кората и го јадат само плодот, но така фрлаат витамини без да знаат. Кората е полна со витамин Ц, помага да се исфрлат токсините и да биде телото чисто, како и да ви работи стомакот добро.Не ја фрлајте во следна прилика, само измијте ја […]

Препораки

Не ја правете оваа грешка – Пред да јадете јаболко не го лупете

Многумина кога јадат јаболко ја тргаат кората, а тоа е грешка. Кората е полна со витамин Ц, помага да се исфрлат токсините и да биде телото чисто.Не ја фрлајте во следна прилика. Секако, јаболкото убаво измијте го.   Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се […]

Tips & Tricks

Извалкајте ги компирите во ова – При печење ќе фатат кора, а внатре ќе бидат како душа

Сите сакаме вкусен печен компир кој горе крцка, а внатре се топи во уста. Имено, компирите кои ги печете ќе бидат повкусни и со поубава боја ако пред печење парчињата ги извалкате во малку брашно. Ќе биде вкусен и со интензивна боја на чинија. Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки […]

Препораки

Не ја правете оваа грешка – Сите го фрламе делот од лимонот кој пука со витамини

Лимонот е здрав, богат со витамин Ц, многу други витамини и се користи како превентива од многу болести, но многумина прават една грешка со него. Имено, сите ја цедиме внатрешноста на лимонот, па ја фрламе кората, но ова е многу погрешно, бидејќи во неа се најголемиот број од витамините. Нареден […]

Препораки

Ставете кора од банана во ладилник 10 минути – Ќе си решите голема мака без апче

Кората од банана е дел кој го фрламе од неа, без да знаеме колку е корисен и лекува. Ако имате силни главоболки и мигрена, се што ви треба е кора од банана која се става во ладилник да се олади околу 10-15 минути. Потоа се става ладната кора на челото. […]

Tips & Tricks

Ви се залепи кората за торта или пандишпанот? – Одвојте го со трик без да се скрши

Ако имате проблем со пандишпанот или кората која ја печевте, зошто не се двои од калапот, има мал трик. Намокрете крпа, ставете ја на дното и почекајте неколку минути.Од влагата кората ќе се одлепи.   Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk: Вкусна боранија со поховано пилешко Здраво, вкусно, едноставно: Стар рецепт за […]

Tips & Tricks

Внимавајте на ова – Важна „цака” за убав пандишпан или кора за торта

Сите сакаме убаво испечена кора за торта, а за тоа треба да знаете цака. Секогаш внимателно делете го јајцето односно белката од жолчката. И најмала трага жолчка во белката нема да овозможи добро да се измати и да имате убава кора. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Сода бикарбона – замена за 8 […]

Препораки

Не ја фрлајте – Кората од киви многу помага

Кората од киви секогаш ја фрламе, но таа може многу да ни помогне. Има антиканцерогени дејства, како и анти алергени дејства. Ако имате кожен проблем ставете кора од киви на местото и потоа по неколку минути исплакнете со вода. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Многу вкусно – потпечена тава со пилешко […]

Препораки

Не ги лупете јаболката – Кората вака му помага на телото

Многумина кога јадат јаболко ја тргаат кората, а тоа е грешка. Кората е полна со витамин Ц, помага за периодот на настинки и грипови.Исто така помага да се исфрлат токсините и да биде телото чисто, како и да ви работи стомакот добро. Следен пат добро измијте ги јаболката и јадете […]

Препораки

Кората ги крие витамините – Најголемата грешка што ја правиме со лимонот

Лимонот е здрав, богат со витамин Ц, многу други витамини и се користи како превентива од многу болести.Многумина прават една грешка со него. Имено, сите ја цедиме внатрешноста на лимонот, па ја фрламе кората, но ова е многу погрешно. Кората ги крие витамините, па затоа изрендајте ја место да ја […]