Tag: копар

Салати

Салата со компири, маслинки и копар – Комбинација која мами со аромата

Направете компир салата со маслинки, копар, компир и кромид. Совршено и вкусно. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и […]

Главни јадења

Лимон, лосос и копар: Рецепт по кој отсега ќе подготвувате риба

Вкусна риба подготвена по оригинален рецепт. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со […]

Препораки

За сите тегоби со стомакот – ова е лекот од кујната

Копарот е зелена билка која може да нарасне и до 90 сантими. Се употребуваат и листовите и плодовите. Помага за воспаление на устата, за варење на храната. Ги елиминира проблемите со стомакот. Есенцијалните масла се употребуваат и за многу козметички препарати. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Чај за желудникот – нема да […]

Препораки

Лек за многу болести и проблеми и кај мажи и кај жени – ставајте го ова во ручеците

Копарот е медитеранска билка која се одгледува во Источна Индија, но и Европа.Во 100 грама свеж копар има 43 калории, има 3 посто протеини и 1, 12 проценти масти. Има многу витамини Ц, рибофлавин, витамини Б6, протеинска киселина, фолна киселина и витамин А. Лековити делови на копарот се листовите и […]

Видео, Салати

Компир салата со јогурт и копар – на пареа (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Лесна, летна салата со многу пријатен вкус. Се подготвува на пареа, но можете и да го обварите компирот во вода.   Добар апетит! Повеќе рецепти на Готви.мк: Рецепт за вистински пица деликатес Летен појадок кој ќе го правите секој ден Полнети печурки – лесен рецепт кој сите ќе ви го […]

Видео, Главни јадења, Предјадења

Крокети од компири и сос од копар – одлична комбинација!

Денес ви пренесуваме рецепти за преубав, кремаст сос од копар и крокети од компири – комбинација која совршено одговара. Добар апетит! Повеќе на Готви.мк: Градинарска пита – направете вкусен фамилијарен ручек за помалку 150 денари Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви Рецепт за вистински пица деликатес Летен појадок кој […]

Препораки

НАРОДНА МЕДИЦИНА: Копарот е лек за се

Копарот е многу здрава билка која помага за многу болести.Се употребува како лек за несоница, за побрзо варење на храната, проблеми со дигестивниот тракт, подобрување на апетитот. Додавајте го во јадењето и бидете здрави. Повеќе на Готви.мк: Цеца со нов албум, а ние ви откриваме што јаде за да има […]

Препораки

Спас за менструалните болки на жените: Јадете ја оваа намирница за здравје

Јадете копар и живејте здраво. Копарот е супер намирница која помага при многу состојби и болести.Копарот помага побрзо да се свари храната во организмот, штити од канцерогени заболувања, и помага при болести на респираторниот тракт. Исто така, спречува срцеви заболувања и го победува лошиот здив. Копарот е особено корисен за […]