Tag: концентрација

Препораки

Ако многу работите или учите – Намирница за подобра концентрација

Семките од тиква се многу корисни, особено за концентрација и помнење. Ако учите, многу работите или ви треба концентрација, тие се совршени за вас. Имаат витамини, минерали, магнезиум, малку калории во себе. Супер се и за видот. Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта […]

Повеќе, Препораки

Храна за концентрација – Ако работите многу или студирате

Ако сакате да имате подобра концентрација, треба да внимавате на навиките, да промените многу нешта, меѓу кои и исхраната. На концентрацијата негативно делуваат: Масна храна Физичка неактивност Нездрава и брза храна Стрес За да ја подобрите концентрацијата треба да внимавате на ова: Хранете се рамномерно и здраво Јадете храна богата […]

Препораки

Студенти ова е лекот: Две супер намирници за концентрација

Едно ново истражување покажува дека црната чоколада и зелениот чај се идеалната комбинација за вашата концентрација. Па, наместо да се труете со кафе, за да останете будни и да учите или да ги завршите работните обврски во текот на ноќта, ви требаат само овие две намирници кои заедно прават моќна […]

Tips & Tricks

Дали знаевте? Рузмаринот ги подобрува концентрацијата и помнењето

Освен што ги „решава“ проблемите со варењето и надуеноста, главоболката и исцрпеноста на организмот, рузмаринот ги подобрува и менталните способности… Рузмаринот е билка која може да ја одгледува секој. Потребно е само малку сонце и влага за да успее. Освен што при рака секогаш ќе имате зачин, здравствените придобивки се […]