Tag: комарци

Tips & Tricks

Исечете лимон и ставете каранфилче – Комарците ќе бегаат од вашиот дом

Комарците се многу здодевни летно време, а ако си помогнете со лимон ќе немате мака со нив. Имено, исечете лимон на пола и ставете му каранфилче. Ги одбива не само комарците туку и мувите. Едноставно е и евтино, а ќе се спасите. Прочитај повеќе на Gotvi.mk:10 „убијци“ на вишокот калорииДиетален појадок […]

Tips & Tricks

Избркајте ги комарците со намирница од кујната – Нема да ви влезат во домот

За време на летото ништо не е поздодевно од комарците, чешањето и отоците кои ги оставаат. Ако сакате да се разладите, да ги нема комарците и станот или куќата супер да ви мирисаат, се што ви треба е лимон. Лимонот има пријатен мирис, ги брка комарците и ви помага во […]

Tips & Tricks

Муви, комарци и пајаци ќе бегаат како луди – Билка која ги брка од домот

Ловорот е вкусен и ароматичен и помага во летото. Ловорот ако го ставите на ќошевите дома ќе ги избрка мувите, пајаците, мрвките и комарците. Пробајте и ослободете се. Повеќе трикови на Gotvi.mk:Нема да видите молец домаРешете се од мравките со две состојки Никогаш нема да видите мравки дома Со еден […]

Tips & Tricks

Евтин трик да се спасите од комарци и инсекти – Благото ќе ги привлече, киселината ќе ги убие

Ако сакате на мир да седите летово во двор или на тераса без да ви доаѓаат здодевни инсекти, има евтин трик.Помагаат газираните сокови. За пиење се штетни со оглед на тоа дека едно шишенце има 10 лажици шеќер, но можат и да послужат за проблеми. Имено, ставете во чинивче газирано […]

Повеќе

Нема да видите комарци дома или во дворот – Едно овошје ги „брка”

Ако комарците ви прават пекол од летото, има начин да се спасите од нив. Се работи за лимонот, вкусното и здраво овошје кое ги брка комарците од себе. Пресечете го и ставетего во сад дома и комарците ќе бегаат од мирисот. Повеќе трикови на Gotvi.mk: Нема да видите молец дома […]

Видео, Повеќе

Видео: Свеќа со која ќе ги избркате комарците од домот и дворот – Се прави во кујната

Направете си дома свеќа со помош на состојки од кујната, која ќе ги брка комарците од вашиот дом. Ви треба нане, рузмарин и лимон со етерично масло. Се сече лимонот на кришки и се става во тегла рузмарин, па нане, па лимон, Се става вода и се става етерично масло. […]

Tips & Tricks

Има спас за здодевните комарци – Ставете една намирница во сите соби дома

За време на летото ништо не е поздодевно од комарците, чешањето и отоците кои ги оставаат. Лимонот има силен мирис и ги брка комарците. Во дневната, на тераса или во двор, или во спалната, земете лимон исечете го на 4 дела и ставете го во чинија со малку сол. Нема […]

Tips & Tricks

Спасете се од комарците ова лето – Направете смеса од две состојки

Ако сакате да се спасите од здодевните комарци, ова е рецептот за паста со која треба да се мачкате на кожата. И требаат шампон по избор, по можност некој поблаг, на пример детски и оцет, а може да ставите и неколку капки етерично масло. Се меша се со еднаков размер […]

Tips & Tricks

Нема да видите ни комарец, ни смрливка ни мува дома – ставете го ова во собата

Направете си посебно домашно средство со кое нема да видите ни мува, ни комарец, ни мравка, ни бубашваби или смрдливки дома. Буквално ги брка сите инсекти. Ви требаат 4 стаклени садови помали, 2 лимони, 2 лимети, масло од лаванда, 8 гранчиња рузмарин, 10 листови нане и вода и свеќа. Инсектите […]

Tips & Tricks

Ви треба само лимон и каранфилче: Еве како да се решите од досадните муви и комарци

Сите го сакаме летото, но ги мразиме мувите кои доаѓаат заедно со ова годишно доба. Мувите можат да бидат прилично незгодни и што повеќе мавтаме со рацете, се чини се повеќе летаат околу нас. Но, ако мислевте дека не можете да се решите од мувите, грешите! Пости едноставен и ефикасен […]