Tag: комарец

Препораки

Ако ве касне оса, пчела или комарец – Вака болката ќе ја снема

Ако ве касне инсект, комарец, пчела, оса, земете парче црвен кромид и проблемот  е решен. Се цеди сокот и се премачкува каснатото место. Болката, црвенилото и чешањето поминуваат. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво […]

Tips & Tricks

Ставете го ова во дворот и инсектите ќе бегаат – нема да видите комарец, мува или оса

Ако сакате за топлото време да се спасите од инсектите, секакви муви, комарци, оси и пчели, ви треба само една мала смеса. Во пластично шише исечено на пола ставете два децилитри јаболков оцет и 200 грама шеќер, па два децилитри вода. Исечете и кора од банана па така додадете ја […]

Tips & Tricks

Ако ве касне комарец влезете во кујната: Трик со кој ќе нема црвенило и чешање

Ако ве касна комарец и многу ве чеша и црвенее местото, влезете само во кујната. Земете лажица и загрејте ја во врела вода, а потоа притиснете го местото. Топлото ќе го уништи протеинот кој предизвикал реакција и ќе се спасите од чешање и болка. Внимавајте само да не се изгорите. […]

Tips & Tricks

Нема да видите мува или комарец – не трошете пари, ви треба само ова

Ви требаат неколку состојки овие топли денови да се спасите од мувите. Ви треба половина шолја маслиново масло, пола шолја шампон и пола шолја оцет. Се става се во шише со прскалка, се прска насекаде и оваа мешавина која не е токсична и не е штетна особено ако имате деца, […]

Tips & Tricks

Ве каснал комарец? Еве како да се решите од досадното чешање

Ако ви се случи во текот на топлите летни вечери да ве касне комарец, еве што можете да направите за да се решите од досадното чешање и црвенилото на местото на убодот. Првото решение во тој случај е мразот. На местото каде ве каснал инсект ставете коцка-две мраз, бидејќи ладните […]

Tips & Tricks

Нема да ве касне комарец летово – само ставете го ова овошје до креветот

Постои лесен трик да се отарасите од здодевнит комарци дома кои создаваат чешање, црвенило и оток и навистина тешко се фаќаат. Ви треба само лимон. Имено, земете го овошјето и пречете го на пола, па ставете го близу креветот каде спиете. Нема веќе да видите комарец, тој буквално ги брка […]

Tips & Tricks

Веднаш ќе ги снема отокот и чешањето по убод од комарец – Нема веќе нервози летово

Со топлото време се појавија и здодевните комарци кои колку и да ги бркаме, сепак излегуваат од некаде.Создаваат чувство на иритација и чешање, како и црвенило на кожата, но за среќа има лесен и брз начин да се спасите од оваа состојба. Се што ви треба е да измешате вода […]

Tips & Tricks, Видео

Трик од кујната: Со ова комарец нема да ве касне цело лето

Ако го внесувате овој витамин, комарците нема да ве каснат цело лето. Здодевните комарци ќе исчезнат и нема да имате отоци и црвенило, како и непријатно чувство на чешање, само ако користите витамин Б1. Го има во зелените овошје и зеленчук, зелка, спанаќ, грашок, сончоглед, кељ… Повеќе на Готви.мк: Топ […]

Tips & Tricks, Повеќе

Справете се со досадните комарци – Едноставен начин со кој чешањето исчезнува

Читател на Готви.мк ни испраќа евтин и едноставен рецепт со кој инстантно ќе се ослободите од досадното и болно чешање предизвикано од убодите од комарци. Тој вели дека летово на едно од туристичките места се здобил со над 25 убоди од комарци. За да го спречи чешањето уотребил само една […]

Tips & Tricks, Повеќе

Комарците бегаат од овие 3 билки – Прочитајте кои се тие

Во ек на летото појавата на комарци е неминовни. Сакате ли да уживате во топлите летни часови без да ве вознемируваат комарци? Во прилог прочитајте ги овие ефикасни начини во борба против овие инсекти. Ако подготвувате фина летна скара, додека печете, ставете гранче рузмарин како би ги избркале комарците. Второто […]