Tag: кокосово масло

Препораки

Две намирници кои треба да ги употребуваат дијабетичарите

Ако мака мачите со дијабетесот, тогаш ви треба намирница од кујната. Земете кокосово млеко или кокосова вода. Кокосовата вода и млеко ја подобруваат рамнотежата на електролити во телото имаат калиум, магнезиум, фосфат сулфат, натриум бикарбонат и калциум во себе. Супер се за хидратација. Природните шеќери многу помагаат, така што нивото […]

Препораки

За сите кожни проблеми – Лек кој помага подобро од скапи креми

Кокосовото масло е многу здраво, се препорачува за исхраната, но има една голема намена за која малкумина знаат. Имено, многу помага за кожата и сите проблеми со неа.Имено, може да се става на лице, коса и тело, помага со своето антибактериско дејство, помага за зараснување рани и инфекции, како и […]

Предјадења

Пржени лепчиња поинакви од сите други – Една состојка менува се

Направете прженици во кокосово масло. Сите сакаме пржени лепчиња, но со кокосово масло целосно се менува структурата. Имаат деликатен и супер вкус. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Шарена тава со зеленчук и пилешко […]

Tips & Tricks

Ја смирува кожата и ја убива потта – Домашен рол-он од две состојки

Направете си домашен  рол он за пот со незаменливата намирница – кокосово масло. Земете кокосово масло па измешајте малку со сода и ставете го во шише. Ги убива потта и непријатните мириси и многу добро делува на кожата.   Повеќе рецепти на Gotvi.mk:ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува […]

Tips & Tricks

Држете тегличе кокосово масло во бањата – Нема да посетите стоматолог

Има разни реклами за производи за пасти и препарати за заби, но не секој препарат е ефикасен. На многумина ни е заболекарот ноќна мора, па ако сакате да не посетите стоматолог веќе, се што ви треба е кокосово масло. Ставете две лажици кокосово масло во устата и држете го додека […]

Препораки

Ставете лажиче кокосово масло во кафето – Ќе топите сало без мака

Кокосовото масло е исклучително здраво и покрај добриот вкус, има и многу здравствени придобивки од него. Помага за здравјето, за кожата, косата, а исто така и за слабеење. Секое утро во првото утринско кафе ставете лажичка кокосово масло која ќе ви помогне за слабеење, топење сало, здрави коса и кожа. […]

Tips & Tricks

Наместо со вода и сапун, мијте го лицето со кокосово масло – Делува како магично стапче

Кокосовото масло е многу здраво и сите треба да имаме тегла дома. Ако го миете секој ден лицето со кокосово масло ќе блеска и нема да имате акни и брчки, ќе ја заштитите кожата, нема да биде сува и оштетена. Особено делува неговиот витамин Е како антиоксиданс кој ја штити […]

Tips & Tricks

Летово не ви треба крема за сончање – Понесете си кокосово масло на плажа

Наместо да давате пари за скапи препарати за сончање летово, се што ви треба е кокосово масло. За неговите бројни придобивки одамна се знае, а помага и на плажа. Купете тегличка и носете си ја на плажа, мачкајте се и ќе имате супер боја. Делува убаво на кожата. Повеќе вести […]

Препораки

Секоја куќа треба да има тегличе кокосово масло – Помага за 1.000 состојби

Секој дом дома треба да има една тегла кокосово масло.Познато е по хранливата вредност, а можеби не знаете, но многу помага за цел спектар проблеми. Ја подобрува работата на срцето, помага за добра работа на мозокот, за јакнење на имунитетот. Се користи и за здрава кожа, коса и нокти, за […]

Повеќе

Додајте го ова во кафето и стопете ги мастите: Намалува воспаленија во телото и има преркасен вкус

Наместо шеќер, во утринското кафе ставете кокосово масло. Ефектот е неверојатен! Кокосовото масло е одличен додаток во слатките и солените рецепти, а истото важи и за кафето. Добра здрава замена за шеќери, а ова се некои од многуте предности на кокосовото масло: На телото му дава енергија – воглавно поради […]