Tag: козметика

Tips & Tricks

Наместо со вода и сапун, мијте го лицето со кокосово масло – Делува како магично стапче

Кокосовото масло е многу здраво и сите треба да имаме тегла дома. Ако го миете секој ден лицето со кокосово масло ќе блеска и нема да имате акни и брчки, ќе ја заштитите кожата, нема да биде сува и оштетена. Особено делува неговиот витамин Е како антиоксиданс кој ја штити […]

Tips & Tricks, Препораки

Оваа билка ја „убива“ желбата за цигари и благо

Сите знаеме дека пушењето е штетно по здравјето, но пушачите тешко се откажуваат од цигарите и покрај фактот дека тоа е лоша навика. Неодамнешните истражувања во Германија покажале дека една билка помага да се остави никотинот, алкохолот, а воедно ја убива и желбата за шеќер. Билката ги блокира сите сигнали […]

Препораки

Ги триеше усните со ќесе зелен чај – И вие ќе го направите истото

Придобивките од зелениот чај се големи, а верувајте ако земете ќесе од зелениот чај и го триете на усните, ефектите ќе бидат одлични. Многу здравствени истражувања покажале дека зелениот чај носи големи бенефиции за здравјето, се употребува за смирување, но и за козметика. Помага и за изгореници, ранички, детоксикација и […]

Препораки

Среќа и убавина: Ова овошје е идеално за жените

Авокадото е овошје кое прави да се чувствуваме посреќни и кое е многу здраво, а особено е погодно за жените.Авокадото е богато со витамини, па токму затоа се препорачува во исхраната, а се користи и во многу козметички производи. Има антибактериско дејство и малку калории и масти. Кај него витаминот […]