Tag: кожа

Tips & Tricks

Ја штитат кожата и од надвор и од внатре – Намирници кои мора да ги јадете

Кожата е најголемиот орган и треба многу да внимаваме на неа, често се случува да се појават проблеми, акни, сува кожа, псоријаза. Постојат намирници кои ја чуваат не само однадвор, туку и одвнатре. Тука се цитрусните овошја, мандарини, цитрус, грејпфрут, лимон, портокали, лимета…кои со витаминот Ц ја штитат и прават […]

Повеќе

Делува како ботокс – Овошје кое ја затегнува кожата

Бананите се одлично овошје за чистење на лицето и помагаат кожата да е затегната и сјајна. Истолчете банана или испасирајте и нанесете ја на лице. Потоа измијте се со млака вода. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе […]

Препораки

Мијте го лицето со ова – Евтина намирница многу помага

Јаболкото е вкусно и здраво овошје кое кај нас го има во изобилство и често се јаде, а помага за многу проблеми, па и за кожата. Јаболките ја прават кожата убава и сјајна, ја чистат и помагаат. Доволно е и да го миете лицето со вода и неколку лажици јаболков […]

Препораки

Маслиновото масло помага за кожата – Користете го вака

Маслиновото масло е корисно за кожата, па затоа можете со него да си го миете лицето. Ставете маслиново мсло на чисто лице и убаво тријте го лицето. Потоа убаво измијте се со сапун. Кожата ќе биде мека и блескава и акните ќе ги снема. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не […]

Повеќе

За сува и осетлива кожа – Намирница која го решава проблемот

Авокадото е здраво овошје кое најмногу ќе и помогне на вашата кожа. Одличен хидрант е за сува кожа, па затоа јадете го често. Освен преку храна, може да го користите и така што ќе испасирате пола авокадо, ќе нанесете на лицето и по неколку минути ќе измиете. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: […]

Повеќе

Ставете неколку капки во вода – Кожата ќе биде мека

Ако сакате кожата да ви биде мека и сјајна ви треба намирница од кујната на која не сте ни помислиле. Ставете во топлата купка две лажички сончогледово масло. Кожата ќе омекне. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе […]

Повеќе

За проблемот на тинејџерите – Најздравата намирница помага за акни

Акните се голем проблем особено кај тинејџерите, а за нив помага најздравата намирница, лукот. Со чешне лук излупено, поминете на акните. Не го премачкувајте целото лице, само делот со акни. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути со лубеница Смути за старт на денот За диета здраво срце и висок притисок – една […]

Препораки

Намирници кои се лек за кожата

Кожата е најголемиот орган и треба многу да внимаваме на неа. Постојат намирници кои ја чуваат не само однадвор, туку и одвнатре. Тука се цитрусните овошја, мандарини, цитрус, грејпфрут, лимон, портокали, лимета…кои со витаминот Ц ја штитат и прават сјајна и здрава. Тука е и зелениот зеленчук, како и зелениот […]

Препораки

Никотинот ја уништува кожата – Една намирница ја враќа во живот

Никотинот ја прави кожата сува, ја старее и уништува, а за среќа има намирница која помага. Тоа е морковот кој со бета каротенот и витамините ја чува нашата кожа. Го чисти и телото. Ако сте пушач, јадете морков често, свеж, во супа или салата, правете сокови и смути. Прочитај повеќе […]

Препораки

За сите кожни проблеми – Лек кој помага подобро од скапи креми

Кокосовото масло е многу здраво, се препорачува за исхраната, но има една голема намена за која малкумина знаат. Имено, многу помага за кожата и сите проблеми со неа.Имено, може да се става на лице, коса и тело, помага со своето антибактериско дејство, помага за зараснување рани и инфекции, како и […]