Tag: Кина

Повеќе

Енигмата наречена Питер Хандке во кината низ Македонија

Документарниот филм “Питер Хандке”(2016 година), во режија на Корин Белц, го истражува животот и делото на австрискиот писател Питер Хандке во светлината на модерна литература – од млад човек од австриско село кој се пробил на книжевната сцена до неговиот сегашен живот во предградието на Париз. Преку интервјуа, изјави и […]

Uncategorized

„Поздрав од Фукушима“ во кината низ Македонија

„Поздрав од Фукушима“ во режија и сценарио на Doris Dörrie е германска драма која ги разработува последиците од катастрофата во Фукушима, опишани преку млада Германка која за прв пат се соочува со такви чувства и глетки. Во бегството од своите неостварени животни соништа, младата Германка Мари патува во Јапонија. Таму […]

Uncategorized

„24 Недели“ во кината низ Македонија

По три години откако писателката и режисер Anne Zohra Berrached го претстави својот прв филм „Две мајки“, се врати на Берлинскиот меѓународен филмски фестивал, овој пат во конкуренција со „24 недели“, кој исто така се занимава со бременост, но на многу поразличен начин. Додека во нејзиниот прв филм, две жени […]

Забава

Фенг Шуи: Еве што треба да направите во кујната за да се збогатите

Што мислите зошто славните ѕвезди кои имаат огромни суми пари одат токму на црвен тепих? Фенг Шуи е древна кинеска техника која може да ни помогне да се збогатиме и да имаме среќа во домот, а ова се советите:Дома не треба да имате симболи со вода, бидејчи цевки од кои […]