Tag: киви

Препораки

Почнете го денот здраво: Смути од киви и банана

Вкусно смути кое е спој на витамини и супер вкус.     Се става се во блендер и се пие. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: […]

Повеќе

Смути со банани и киви – Освежува и многу е здраво

Направете вкусно смути – мешавина од две вкусни овошки, киви и банани. Ви требаат 1 банана и едно киви. Се ставаат во блендер со 100 мл. вода и се мешаат. Се пие. Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата […]

Tips & Tricks, Видео

Генијален трик: Во еден потег излупете и исечкајте киви – еве како

На интернет можат да се најдат многу трикови кои ќе ви помогнат во спремањето храна.Меѓу нив е и овој трик за лупење и сечкање киви. Потребна ви е жица од миксер и само неколку секунди за да добиете излупени и исчистени киви. Погледнете ја целата постапка: Rešio sam najveći problem […]

Препораки

Не ја фрлајте – Кората од киви многу помага

Кората од киви секогаш ја фрламе, но таа може многу да ни помогне. Има антиканцерогени дејства, како и анти алергени дејства. Ако имате кожен проблем ставете кора од киви на местото и потоа по неколку минути исплакнете со вода. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Многу вкусно – потпечена тава со пилешко […]

Повеќе

Смути со јагоди и киви – Витаминска бомба за цел ден

Направете вкусно и освежително смути со киви и јагоди.     Ставете се во блендер и испијте. Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот Дамки од […]

Салати

Салата со тиквици и киви

Подгответе необична салата со тиквици и киви… Добар апетит! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не […]

Препораки

Овошје кое лечи се – Толку е здраво што е препорака и за трудници

Кивито е овошје кое е исклучително вкусно и здраво, а се користи сирови, во сокови, слатко, десерти, смути, салати. Богато е во витамини Ц и А и Е и ги штити очите и видот. Намалува и ризик од настанување на проблеми со видот и тоа според истражувањата за 36 проценти. […]

Препораки

За инфекции, срцеви болести и живот без стрес – овошје кое е дар од Бога

Киви е овошје кое има супер вкус, полно е витамини, се користи свежо, за колачи, џемови, за лековити напитоци. Ефикасно е за борбата со респираторни инфекции, за регулирање на притисокот, за срцеви болести, како и за намалување холестерол и ослободување од токсини. Помага и против стрес и главоболка. Се бори […]

Препораки

Имаат повеќе витамин Ц од лимон и калиум од банана – јадете ги често

Одлични се да се јадат свежи, а може да се комбинираат во торти, слатки, смути, сокови. Кивите се совршено овошј богато витамини, особено витамин Ц, идеално за летото.Кивите се богати со Витамини А, Ц и Е. Помагаат во борбата против многу болести, како и вишокот килограми. Имаат диетални влакна кои […]

Видео, Десерти

Овошна убавица: Кремаста торта без брашно, шеќер и печење

Израдувајте ги домашните со оваа преубава торта со неодолив вкус како сладолед! Уживајте! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве […]