Tag: квасец

Повеќе

За деликатеси со тесто: Направете квасец сами дома

Направете сами квасец дома, за тесто. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути со лубеница Смути за старт на денот За диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек Неодолив сок од јаболка Сок од домати – витамини и супер вкус Слатка зимница: Домашен сок од крушки Чаша на ден […]

Предјадења

Колку квасец се става во килограм брашно?

Брашното со квасец, за тестата кои нараснуваат и се совршени треба да биде совршено избалансирано. На килограм брашно ви требаат 42 грама квасец. Тој се активира претходно во малку топла вода или млеко. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – […]

Tips & Tricks

Направете сами: Едноставна замена за квасец

Ви донесуваме рецепт за едноставна замена за квасец, а состојките сигурно ги имате во кујна. Измешајте еднаква количина сода бикарбона и сок од лимон, така што вкупната количина се поклопува со грамажата на квасец која е наведена во рецептот. За тестото да нарасне како што треба, не треба да го […]

Предјадења

Тесто без квасец – За највкусни пирошки и крофни

Направете тесто без квасец. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути со лубеница Смути за старт на денот За диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек Неодолив сок од јаболка Сок од домати – витамини и супер вкус Слатка зимница: Домашен сок од крушки Чаша на ден и ќе […]

Tips & Tricks, Препораки

Важно правило за квасецот во тесто – Ќе им користи на почетниците

За совршено тесто со квасец, има важно правило за потоа тоа што го правиме да е совршено вкусно. Имено, квасецот секогас се раствара во млака вода или пак млако млеко. Никогаш млекото или водата не смеат да се ладни. Повеќе на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња […]

Повеќе

Трикови и правила за правилно да нарасне квасецот – Вака секогаш ќе успева

Квасецот е основа за вкусни кифли, погачи, леб, колачи и други задиволства од кујната, а ова е начин како да го растворите правилно. Важно е да се раствори или во топла вода или во топло млеко, со малку шеќер.Мешајте потполно да се растопи шеќерот и оставете 15-20 минути. Добар апетит! […]

Tips & Tricks

Проверете дали квасецот е тазе – Нема веќе да згрешите рецепт

Ако сакате да зготвите некое вкусно тесто, кифли, пица, или некој десерт а ви е потребен квасец, лесно ќе проверите дали е свеж. Трикот е едноставен, треба да исечете мало парченце од квасецот и да го ставите во ладна вода. Ако исплива на површина е свеж и добар за користење, […]

Повеќе

Избелете го лицето користејќи само една состојки: Брчките исчезнуваат како никогаш да не сте ги имале

Многумина од нас имаат проблеми со кожата и поради тоа користат разни третмани и препарати. Ако и вие имате проблеми со кожата на лицето, пробајте ја оваа едноставна маска која е навистина ефикасна. Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти […]

Tips & Tricks

Готвите и сфативте дека нема квасец? – Ова е замената

Ако немате квасец, а веќе готвите, има совршена замена. Ставете сода со лимонска киселина во еднаков размер.Така тестото супер ќе нарасне. Добар апетит! Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за […]

Главни јадења

Уштипци со квасец: Ќе нараснат големи, неодоливо меки

Брзи и вкусни уштипци со квасец… Добар апетит! Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера Полнет запечен леб ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која […]