Tag: кајсија

Повеќе

Смути за почеток на денот – Пијалок кој дава енергија и не држи сити

Смутито е совршен начин да се почне денот. Направете си со кајсија и банана, полно витамини и дава енергија.   Постапката повеќе од едноставна: Се лупи и сече бананата, се става во блендер со сите други состојки и се мати, па се става во шолји и се пие. Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти: […]

Повеќе

Смути со банана и кајсија – За ден полн витамини и енергија

Направете вкусно смути со кајсија и банана. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз […]

Препораки

За кожата, косата, против анемија и тешки болести – Кајсијата е дар од Бога

Кајсијата е овошје кое е познато илјадници години наназад, потекнува од Централна Азија. Само една рака кајсии има 100 проценти од препорачаната дневна доза бета каротен – силен антиоксиданс кој нашето тело го претвара во провитамин А. Го јакне имунитетот, помага за очите, косата, кожата, жлездите во телото. Се борат […]

Повеќе

Смути со банана и кајсија – Денот нека почне со витамини и енергија

Направете вкусно смути со кајсија и банана за старт на денот или освежување.     Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Смути за старт на денот За диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек Неодолив сок од јаболка Сок од домати – витамини и супер вкус Слатка зимница: […]

Предјадења

Освежително и здраво смути со кајсии и чиа

Направете вкусно смути за топлите денови. Ова е рецептот кој ќе ве засити и освежи: Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути за старт на денот За диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек Неодолив сок од јаболка Сок од домати – витамини и супер вкус Слатка зимница: Домашен […]

Препораки

Толку ситни а толку здрави – јадете семки од кајсија

За здравје и имунитет, јадете семки од кајсија. Помагаат во третман и превенција на рак, ја намалуваат болката при артритис, го намалуваат и високиот крвен притисок. Исто така, помагаат и за да се заштитите од вируси и инфекции, настинки и грип. Погодни се и за косата. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: САМО […]

Видео, Десерти

Вкусен пекмез од кајсија

Направете вкусен, сладок, пекмез од кајсии.Оди со се, за торти, колачи, палачинки и насладување. Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета Ким Кардашијан откри како ослабе 15 килограми за 2 месеци Цеца со нов албум, а ние ви откриваме што јаде за да има таква линија […]

Повеќе, Препораки

Лекот за изгореници и иритации на кожата: Веднаш купете сок од кајсија

Кајсијата е едно од омилените овошја во летниот период. Се јаде свежа, со неа се прават сокови, чаеви или компоти, но како и да ја внесувате во организмот, таа е извор на здравје и енергија. Дел од придобивките од кајсијата се ублажувањето на иритации на кожата, особено оние од сонце. […]

Tips & Tricks, Повеќе, Посно и веге

Портокал, праска, кајсија… Здравствени предности на природните oвошни сокови

Соковите од свежо овошје се од големо значење за вашето целокупно здравје. Иако дел од нутриционистите препорачуваат почесто да јадете овошје, отколку да пиете овошни сокови, тоа не значи дека природните сокови се помалку хранливи. Сок од јаболко Сокот од јаболко е богат со витамините А, Б и Ц, но […]