Tag: кајсии

Десерти

БРЗ ЏЕМ ОД КАЈСИИ: Готов за миг, без мешање и готвење!

Само за оние домаќинки кои немаат тенџере за готвење џем, а го обожаваат овој намаз…   Послужете и уживајте!   Повеќе рецепти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без […]

Препораки

Јадеја ја оваа овошка – Спречува рак, го успорува стареењето и не дебелее

Кајсијата е едно од нашите омилени видови овошје во кое уживаме во летото, а сега ќе го правите тоа почесто откако ќе дознаете колку е здраво.Помага за поголем имунитет на телото, богата е со витамини, го чува видот, со резултатите од многу истражувања е покажано дека го намалува ризикот од […]

Повеќе

ДОМАШЕН СОК ОД КАЈСИИ: Здраво летно освежување полно со витамини!

Има ли нешто поубаво од чаша полна со освежителен сок… Сокот од кајсии е полн со антиоксиданси: бета-каротенот помага во регулација на нивото на холестерол и влијае за подобра еластичност на ѕидовите на артериите. Покрај витаминот Ц, во ова овошје има е ликопен, иако не во иста количина како во […]

Видео, Десерти

ИНОВАТИВЕН ВКУС: Колач – палачинка со кајсии од рерна (ВИДЕО)

Ќе ве воодушеви вкусот на овој кулинарски новитет. Направете единствени палачинки во чиј вкус навистина се ужива!   Уживајте! Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Јадете го ова и кажете му збогум на целулитот Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот 10 „убијци“ на вишокот калории ВИДЕО: Направете […]

Десерти

Брза пита со кајсии – ќе исчезне од масата за миг

Оваа вкусна пита ќе исчезне од масата за миг, брзо и лесно се прави. Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот Дамки од црвено вино на […]

Видео, Десерти

Брза кремаста торта со кајсии и мак

Ова е една одлична комбинација на мак и кајсии – задолжително пробајте ја. Спојот на состојки е вистински за вкус кој нема да ве остави рамнодушни…   Уживајте! Повеќе на Готви.мк: 10 „убијци“ на вишокот калории Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео) Диетален појадок што ќе ве […]

Tips & Tricks

За оние кои имаат проблем со ‘рбетот и зглобовите: Овие три намирници ги регенерираат ткивата

Алтернативните методи на лечење некогаш се добри, а за сите оние кои имаат болки во грбот, постои природен процес на терапија. Секоја болка во ‘рбетот може да се санира. Но, не е сеедно кој е предизвикувач на болките, а со самото тоа се прилагодува и терапијата. Меѓутоа, бидејќи е неопходно […]

Tips & Tricks, Видео, Десерти

Топчиња од кајсии кои се прават за 5 минути

Вкусно и едноставно бидејќи се прави за 5 минути и со само 2 состојки: 2 шолји суви кајсии 2 шолји кокос Ставете ги во блендер додека да добиете компактна смеса. Потоа направете рамномерни топчиња и поминете ги убаво во кокос. Тоа е тоа 🙂 Доколку сакате можете да ги поминете […]