Tag: кајмак

Главни јадења

Вратете се во детството: Попара на старски начин

За да се вратите во детството потребни ви се малку леб и маст…   Добар апетит! Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера Полнет […]

Главни јадења

Тестенини со кајмак

Се прават многу брзо, а вкусот е преубав…   Добар апетит! Повеќе на Готви.мк: Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Десерт готов за 20 минути Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема […]

Деликатеси

 Кајмак пица со стар леб – не го фрлајте направете специјалитет

Направете кајмак пица која е совршено јадење за цело семејство. Повеќе на Готви.мк: ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината Прочитај Gotvi.mk рецепти: Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео) Диетален појадок […]

Видео, Деликатеси

Вакви полнети пиперки не сте јаделе: Месото го замени со компир и кајмак, доби ДЕЛИКАТЕС

Македонската традиционална вкусна трпеза, а воедно и Балканската, не одат без специјалитетот полнети пиперки. Сите го знаеме неодоливиот и сочен вкус на пиперки печени со многу месо. Сепак, ако сакате сличен, а сепак различен, но не помалку вкусен специјалитет, ви нудиме нешто ново и поинакво во кујната.Полнете пиперки со компир […]

Салати

Салата со сусам и кајмак: Ќе жалите што не сте ја знаеле од порано

Нова и супер вкусна салата. Сусам и кајмак се одлична комбинација за уживање. Нов кремав вкус. Повеќе на Готви.мк: Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење Едноставен трик со кој ќе ги избркате […]

Tips & Tricks, Повеќе

Еве како да направите домашен кајмак за само 5 минути!

Ако ви се јаде кајмак, а го немате во кујна, можете сами да го направите за само 5 минути. Потребни ви се само три состојки: 100 гр путер, 100 гр тврдо фета сирење или слично сирење и 100 гр кисела павлака. Прво пенесто разматете го путерот, додајте издробено сирење и […]

Деликатеси

Кајмак пица со стар леб – наместо да го фрлите направете ДЕЛИКАТЕС

Наместо да го фрлите стариот леб со него направете деликатес.       Повеќе на Готви.мк: БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг Направете […]

Видео, Главни јадења

Млечен леб со кајмак

Овој рецепт едноставно морате да го пробате поради феноменалниот вкус. Поврзани рецепти на Gotvi.mk: Полнети тиквици Боранија со тиквичка – посен и многу вкусен ручек Ќофтиња од тиквичка Печени тиквички со пилешко месо и зеленчук Турли тава по најдобар рецепт Крем супа од зеленчук Одлична идеја за ручек ВИДЕО: 3 […]

Видео, Главни јадења

Домашна пита со сирење и кајмак (ВИДЕО)

Едно јадење за вистинските гурмани и љубители на сирење и кајмак! Рецептот е детално објаснет во ВИДЕОТО: Повеќе на Готви.мк: Градинарска пита – направете вкусен фамилијарен ручек за помалку 150 денари Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви Рецепт за вистински пица деликатес Полнети печурки – лесен рецепт кој сите […]

Главни јадења

Плескавица во пица лепче со кајмак

Одличен специјалитет на Тоше кој е комбинација од пица лепче и неодолива плескавица со млад кајмак. На здравје! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Мусака со карфиол и мисиркино месо Селско месо по едноставен рецепт ВИДЕО рецепт: Ќофтиња на шведски начин Домашен чизбургер Најдобар рецепт за домашно ќофте Макарони болоњезе Ќофтиња во […]