Tag: качамак

Видео, Главни јадења

Доручек кој ќе ве засити: Стар рецепт за качамак со коприва

Идеја за доручек или вечера… Добар апетит! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Валентина“: https://youtu.be/tG9_U5qW6fg Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со […]

Видео, Главни јадења

Похован качамак полнет со сирење

Вака подготвен качамак сигурно не сте пробале. Добар апетит! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко

Главни јадења

Прсти да излижеш: Златиборски качамак

Традиционално српско јадење… Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и пилешко […]

Главни јадења

Традиционален доручек: Како да подготвите бакрдан

Качамак или палента е традиционално јадење во Србија, Босна, Бугарија, Црна Гора… А во Македонија името му е – бакрдан. Се прави од пченкарно брашно, а се послужува со сирење, млеко, кајмак… Ова е помалку заборавен специјалитет, а многу е вкусен и здрав. Добар апетит! Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО […]

Видео, Главни јадења

Качамак – рецепт како правилно да зготвите палента (ВИДЕО)

Совршената густина на качамакот не е лесно да се добие и затоа треба да се придржувате на мерките и должината на готвење. Во продолжение ви пренесуваме видео рецепт за секогаш фина и кремаста палента.     Добар апетит! Поврзани вести на Gotvi.mk Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки Рецепт […]

Главни јадења

Посен качамак со кромид: Млечниот додаток нема да ви недостасува!

Ако постите на вода ви предлагаме да пробате малку поинаков качамак – млечните додатоци воопшто нема да ви недостасуваат! Добар апетит! Повеќе на Готви.мк: Десерт готов за 20 минути Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе […]