Tag: кафуле

Повеќе

Ако си го полните мобилниот во ова кафуле ќе платите дебело

Мрзеливи келнери во Виена наплаќаат и ако си го полните телефонот кај нив. Галина Покорну, соптвеничката на кафулето, вели дека е уморна од туристи кои само седат со часови со едно кафе за да си го наполнат телефонот, па решила да ја наплаќа оваа услуга.- Постојано бараат штекери, доаѓаат само […]

Забава

ФОТО: Фотографија од кафуле ги згреа срцата на сите

Ако нешто може да ги стопи мразот и срцата тоа е човечката великодушност. Имено, оваа фотка кружи низ Интернет и и на ладното време ги стопли срцата на многумина.Ова кученце кое било пуштено во кафуле во Белград за да се згрее ја крие целата благодарност во својот поглед. Не залудно се […]

Tips & Tricks

КЕЛНЕРИТЕ ОТКРИВААТ: Еве кои пијалаци не би требало да ги пиете во кафуле

Следниот пат пред да нарачате Мохито или точено пиво, размислете уште еднаш. Њујоршкиот комичар и келнер Тим Дун открил пет пијалаци кои, според неговото искуство, не би требало да ги нарачувате во кафуле. Мохито Воглавно ќе добиете лоши и неквалитетни состојки како засушена мента и расипана лимета. Наместо Мохито, нарачајте […]

Tips & Tricks

Не е за луѓе со слабо срце: Ова е најјакото кафе на светот!

Речиси невозможно е да го замислите почетокот на денот без кафе. Пиење шолја кафе е еден од најчестите ритуали ширум светот. Едно кафуле отишло чекор подалеку и понудило црна напивка која содржи кофеин колку што има во 80 стандардни шолји кафе. Легендата вели дека до откритието на оваа моќна напивка […]

Tips & Tricks, Препораки, Ресторани

Тост 70 денари, пиво 80 денари – Е ова се добри цени на море!

Одењето на летен одмор е секогаш поврзано со цените кои ги плаќаме за превоз до летното одморалиште, сместувањето, но пред сè и од локалните цени на самите плажи, рестораните и маркетите. Наш читател, Бобан Ѓорѓиески, кој престојува во Валона, Албанија ни ги испраќа дел од тамошните цени. Погледнете колку чини […]