Tag: каснување

Препораки

Ако ве касне оса, пчела или комарец – Вака болката ќе ја снема

Ако ве касне инсект, комарец, пчела, оса, земете парче црвен кромид и проблемот  е решен. Се цеди сокот и се премачкува каснатото место. Болката, црвенилото и чешањето поминуваат. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво […]

Препораки

Со сонцето дојдоа и инсектите – Ставете го ова на кожата ако имате убод и црвенило

Доаѓа лето, се повисоки температури, а со нив и инсектите. Ако ве касне инсект и ве чеша местото, има евтин лек од кујната. Земете лушпи од јајца и измешајте ги со малку јаболков оцет, а откако ќе отстојат ставете ги на иритираниот или каснат дел од кожата и оставете кратко. […]