Tag: карфиол

Деликатеси

Ако ви е доста од компир, месо, тестенини… – Овој ручек е фантазија

Ако се мислите што да подготвите за ручек, ние го имаме одговорот за вас. Ако ви здосади од компири, месо, тестенини или пити, тогаш имаме решение за вас. Од карфиол и шунка може да се направи брз и многу вкусен ручек.Патем и еден совет, карфиолот никогаш не треба да го […]

Главни јадења

Супа од карфиол полна здравје – оружје против есенските настинки

Направете супа од карфиол која ќе ве стопли и ќе ве направи имуни на настинките и вирусите во есенските денови. Повеќе рецепти на Готви.мк: Зеленчукова супа Крем супа од моркови Телешка супа со куркума и брокула Мисиркина супа со јајце Пролетна супа Јагнешка чорба по традиционален рецепт Крем чорба од […]

Деликатеси

Карфиол посладок и од месо – рецепт кој не се заборава

Направете вкусна тава со карфиол која е сочна како да сте направиле месо. Ви требаат неколку состојки за ова уживање. Повеќе рецепти на Готви.мк: Пијани печурки Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки Динстано телешко со печурки Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи […]

Препораки

Уште малку ќе се прави туршија: Еве како треба да го чувате карфиолот

Карфиолот има одличен вкус, здрав е и се користи во многу јадења, како и за подготовка на вкусна туршија во која уживаме за време на зимата.Ако го готвите карфиолот, за да ја задржи белата боја при готвењето, потребно е да додадете малку лимонов сок или шолја млеко во водата во […]

Посно и веге

Рецепт за веге ручек со само една намирница: Крцкав пржен карфиол

Направете вкусен ручек за целото семејство. Карфиолот може да има неодолив вкус 🙂 Поврзани вести на Готви.мк ВИДЕО: Брзи готварски трикови за совршени тестенини Направете домашен песто сос со тестенини Совет: Не ја фрлајте, искористете ја водата во која варите тестенини Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: ВИДЕО: Шпагети aлполи Италијанско предјадење […]

Главни јадења

Мусака со карфиол и мисиркино месо

Мусака со карфиол и мисиркино месо и свежа салата – препорака за вашиот денешниот ручек од страна на Елена Трајковска Раткова, советник за исхрана во Wellness 24 Club. Повеќе рецепти на Елена прочитајте тука Секогаш половина од садот за јадење наполнете го со свежа салата по избор. Елена избра свежа […]