Tag: кари.зачин

Препораки

Карито е цар на сите зачини – што содржи и како помага?

Карито во прав е британски производ, а самиот збор кари потекнува од јужна Индија и значи многу зачинето готвено јадење.Карито е мешавина која содржи од пет до 30 различни видови зачини, а основата е коријандер, куркума, ким, а додатни состојки се ѓумбир, чили, лук, цимет, бибер, кардамом и други. Во […]

Главни јадења

Крцкав компир во кари – омиленото јадење со нов вкус

 Иако често знаеме да направиме пилешко во кари, верувајте, овој здрав зачин може да го комбинирате и со компири и да добиете неверојатно добар вкус. Еве што ви е потребно за нов специјалитет во кујната: Повеќе вести на Готви.мк Шпагети „Карбонара”: Одличен ручек за љубителите на италијанската кујна Свежа салата […]