Tag: карамелизиран

Повеќе

Како се карамелизира кромид правилно – Трикови за да не пушти многу вода

Кромидот е вкусна и здрава намирница без која нема ручек. Се јаде и пржен и похован и карамелизиран, а тука има важни правила. За да се карамелизира кромид, се бира бел иако може и со црвен. Се сече кромидот и се става во тава со маслиново масло на средна температура. […]

Tips & Tricks, Видео, Деликатеси, Посно и веге, Препораки

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Многу вкусен специјалитет кој треба да го пробате. Се прави едноставно, а резултатот е нов деликатес од вашата кујна 🙂 Кромидот исечкајте го на тенки парчиња. Младиот кромид (белиот дел) исечкајте го на кругчиња и запржете го со масло и сол додека да се карамелизира. Повеќе детали погледнете во видеото: Погледнете […]