Tag: кантарион

Препораки

Бабиниот рецепт кој помага за се: Сите користи од кантарионот

Кантарионот е лековит и го има во сите бабини рецепти и лекови.  Помага за изгореници од сонце, помага и како маска за кожата, ако има црвенила на неа, кои се смируваат.Добар е за реума, за габични инфекции, ублажување рани. Делува и против херпеси и акни, како и лузни.   Повеќе […]

Препораки

Лек за 100 проблеми – За што се помага кантарион и како да го направите дома

Кантарионот го има од дамнешни времиња во сите бабини рецепти и лекови. Кантарионот расте на ливади, кај нас во Македонија го има во изобилство, и помага за многу проблеми, а богат е и со витамин Ц и каротен во составот. Помага за зараснување рани, кожни проблеми и за исечените и […]

Препораки

Лек од дамнешни времиња – Се што лекува и смирува кантарион

Кантарионот е лековит и го има во сите бабини рецепти и лекови. Има дејство кое смирува, ублажува болки, помага побрзо да зараснат рани. Помага за изгореници од сонце, помага и како маска за кожата, ако има црвенила на неа, кои се смируваат. Добар е за реума, за габични инфекции, ублажување […]

Препораки

По нашите баби – Кантарионот е лек за 100 болести

Кантарионот е лековит и го има во сите бабини рецепти и лекови. Има дејство кое смирува, ублажува болки, помага побрзо да зараснат рани. Помага за изгореници од сонце, помага и како маска за кожата, ако има црвенила на неа, кои се смируваат. Добар е за реума, за габични инфекции, ублажување […]

Препораки

Ова масло може да помогне за повеќе кожни проблем – Ви требаат 2 природни состојки

Ако имате кожен проблем како рана или изгореница, сè што ви треба се неколку состојки за да подготвите сами масло во кујната кое го решава секој проблем. Ви требаат само маслиново масло и кантарион. Моќна комбинација која ја регенерира кожата. Земете децилитар маслиново масло и ставете една лажица кантарион во […]

Препораки

РЕЦЕПТ ЗА ЗДРАВЈЕ ОД НАШИТЕ БАБИ: Ова масло лечи се

Кантарионот е лек за се, има антибактериско и антивирусно дејство, а воедно и е корисно за секакви рани и изгореници. Затоа направете си масло кое ќе ви биде лек за се. Повеќе вести на Готви.мк: Мајката на Јелена Крлеуша: Еве како конечно ја победив зависноста од храна! Адријана Лима открива: […]

Повеќе, Препораки

Ова масло е универзален лек: Направете го по домашен рецепт

Освен маслиновото масло и маслото од кантарион е лек за многу болести. Дополнително, кантарионовото масло има антибактериско и антивирусно дејство, а воедно и е корисно за секакви рани и изгореници. Затоа направете масло кое ќе ви биде универзален лек за изгореници, рани, акни…. Поврзани вести на Gotvi.mk: Куркума и млеко – […]

Tips & Tricks

Ова масло е универзален лек: Рецепт кој ќе го направите во вашата кујна

Кантарионот е лек за се, има антибактериско и антивирусно дејство, а воедно и е корисно за секакви рани и изгореници. Затоа направете масло кое ќе ви биде универзален лек за изгореници, рани, акни…. Поврзани вести на Gotvi.mk: Куркума и млеко – здрава комбинација, екстра вкус Дињата како лек – свежина […]