Tag: камилица

Tips & Tricks

Чајот од камилица како лек

Наместо лекови против менструални болки или грчеви кои ги мачат голем број жени, подобро би било да испиете чај од камилица или нане, советуваат добро упатени билкари. Тие тврдат дека мачнина, повраќање или главоболка на овој начин се отстрануваат успешно како и кога ќе испиете лек за тоа. Непријатната болка […]

Повеќе

За кожа како да сте излезени од козметичар – Чистете го лицето со ова

Наместо да давате пари за скапи креми и препарати, мијте го со камилица, која смирува, ја прави кожата здрава и мазна и многу помага. Важно е кожата да е чиста, измијте се и убаво поминете го лицето со памукче натопено во камилица која е оладена. Правете го ова барем три […]

Повеќе

Домашна маска за чисто лице

Направете маска за лице од природни состојки. Потребни ви се 1 лажица мед, 1 шолја чај од камилица и половина мала шолја јаболков оцет. Измешаје мед и оцет, па додајте камилица, оставете малку да отстои, па нанесете на лицето. Оставете 10-15 минути, па измијте го лицето. Ќе забележите подобрување во […]

Препораки

Смирува и релаксира – Се што ви треба по напорниот работен ден

Чајот од камилица е вкусен и здрав, смирува и релаксира и треба почесто да го пиеме. Помага за дигестивни тегоби, иритација на очите и за смирување кога сме под стрес.Помага и за јакнење на имунитетот, за ублажувавање на воспаленија во телото. Помага и за грчеви во стомакот и за лошо […]

Tips & Tricks

Офарбајте ја косата без хемикалии – Ако сакате плава коса ви треба само чај

Постои начин да ја добиете посакуваната боја на коса и без фарба. За да имате плава коса  ви треба само чај од камилица.Во пола литар вода ставете си 100 грама цветови камилица. По варењето процедете. Се натопува косата со течноста и се мие и суши. Уживајте! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, […]

Препораки

Во овие случаи чајот од камилица не се препорачува

Чајот од камилица е вкусен и здрав, но ако го внесувате со одредени лекови не е корисен. Камилицата не треба да се користи ако пиете седативи, бидејќи го уништува дејството.Не треба да се пие ни додека сте под терапија со лекарста, бидејќи во цревата и желудникот, ја успорува апсорпцијата на […]

Tips & Tricks

Домашна крема за изгореници од сонце – Болката исчезнува

Често се случува да се здобиеме со изгореници од сонце кога се сончаме, но има моќен домашен крем. Направете домашна крема од камилица. Ставете 50 грама мелена камилица со 3 децилитри зовриено млеко, па процедете.Посебно потопете 50 грама ленено семе во 2 децилитри млеко, па нека отстои 3 часа. Потоа […]

Повеќе

Чај од камилица: Благ и пријатен вкус, добар заштитник на здравјето

Има благ и пријатен вкус, така што слободно можат да го пијат и деца. Со оглед на тоа што е преполн со антиоксиданти, добар е заштитник на нашето здравје. Истражувањата покажале дека камилицата го поттикнува варењето и го намалува ризикот од развој на гастроентеролошки проблеми. Освен тоа, многу успешно санира […]

Препораки

За стрес, депресија и мозокот – Заменете го кафето со овој чај

Чајот од камилица е вкусен и здрав, смирува и релаксира и треба почесто да го пиеме. Помага за дигестивни тегоби, иритација на очите и за смирување кога сме под стрес. Помага и за јакнење на имунитетот, за ублажувавање на воспаленија во телото. Помага и за грчеви во стомакот и за […]

Повеќе

Лекот за главоболка го имате во кујна – еве за што се работи

Ве боли главата, уморни сте, расеани? Излупете една банана, исечете ја на тенки парчиња, ставете ја на парче интегрален леб и полека изедете ја, пиејќи истовремено шолја чај од камилица. Зошто овој природен лек делува? Бананата е богата со калиум кој ја стимулира циркулацијата на крвта и елиминацијата на течности […]