Tag: камен

Препораки

Спречува камен и песок во бубрегот – Овошје кое секојдневно ни е потребно

Лимонот е здраво и корисно овошје богато витамин Ц, помага за имунитет, за здравје и за многу состојби. Има и една важна намена поврзана со здравјето на бубрезите. Цитрусната киселина спречува камен и песок во бубрезите, и го стимулира цревниот канал, па така ако често јадете или пиете лимон, нема […]

Препораки

Намирница која помага да не се создава камен во бубрегот – користете ја често

Лимонот е корисна и здрава намирница која помага за многу проблеми, меѓу кои и камен во бубрегот. Ако редовно пиете лимонада ќе се зголемат хемикалиите во уринарниот тракт кои спречуваат камен во бубрегот. Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот […]

Препораки

Природен лек кој помага доколку имате песок или камен во бубрегот – Ви требаат 3 состојки

Направете природен сок за исфрлање на камен од бубрег. Еве како да го приготвите: ВАЖНО:  Ако сте биле на лекар и ви кажале дека каменот е поголем од 15 мм не го користете лекот. Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните […]

Tips & Tricks

Решете се од каменот и болките во бубрезите со помош на овие намирници

Кој еднаш почувствувал таканаречен бубрежен напад предизвикан од инфекција, песок или камен, тој може да се „пофали“ со храброст. Со доста течност делумно може да се ублажи оваа појава, но клучот до успехот лежи само во две намирници. Имено, не се откажувајте од алтернатива како што се чај од магдонос […]