Tag: каменец

Tips & Tricks

Решете се од каменецот со најевтината намирница

Ако имате проблем со каменец, има лесен начин како да се исчисти. Имено ставете му малку оцет и вода и оставете да делува. По половина час се мие убаво. Поврзани вести на Gotvi.mk:Брзи традиционални бомбициБомбици од пченица Чоколадни топчиња што се топат во уста Пченична каша

Tips & Tricks

Каменецот од тушот сам ќе падне – Вака најлесно се чисти

Сите сакаме блескав дом, но со оглед на темпото на живот, сакаме тоа да го постигнеме брзо и лесно. Се што ви треба за каменецот во тоалетот е оцет. Ако сакате да го исчистите тушот, земете врел оцет, но сепак внимавајте да не зоври кога ќе го варите. Се полева […]

Tips & Tricks

Исчистете го брзо каменецот од електричниот бокал – Решението е во кујна

Ако сакате брзо и лесно да го исчистите каменецот од бокалот за греење вода кој секојдневно се користи, има евтин спас од кујната. Ставете вода малку повеќе од половина, а пред водата ставете оцет, околу еден прст од дното. Нека стои така 15 минути, па зовријте ја водата со оцет. […]

Tips & Tricks

Го чисти каменецот од тенџериња – Решението 20 денари

Ако дома имате старо тенџере кое веќе има фатено бело од страните, тогаш исчистете го брзо и лесно. Сварете пола литар вода во него со пола литро оцет и нека врие.Ќе излезат и белите закоравени дамки и ќе се дезинфицира.   Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно […]

Tips & Tricks

Нема веќе да видите дамки и каменец на славините – ви треба најевтината намирница

Ако мака мачите со каменецот на славините дома, има евтино решение од кујната. Земете крпа и намокрете ја со оцет, па пребришете. Вака се ќе блеска, а решението е евтино. Повеќе на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета […]

Tips & Tricks

Веќе нема да имате забен каменец – една состојка помага подобро од стоматолог

Забниот каменец често се создава на забите колку и правилно да ги миеме и да водиме грижа за нив. Постои домашно, моќно и природно средство да се спасите од забниот каменец. Се работи за кокосовото масло. Ставете две лажички кокосово масло во устата, направете гаргара, па со кокосовото промучкајте како […]

Tips & Tricks

Го топи каменецот од машината за алишта и цревата: Алиштата ќе мирисаат свежо, евтино за сите домаќинки

Направете супер корисен трик за домаќинството. Со сода бикарбона, која е позната по своите лековити својства како и оние за чистење во домот, направете си средство за чистење на машината за алишта, со кое од сега алиштата пак ќе мирисаат на свежо. Ставете 100 грама сода бикарбона и една лажица […]

Tips & Tricks

Заборавете на содата: Две состојки го „гризаат” каменецот од кујната без да ја оштетат

Жените ширум светот пробуваат најразлични начини за да се спасат од нечистотијата, каменецот и бактериите во кујната.Овој рецепт кој е малку чуден, но доста ефикасен, ќе ви го реши големиот проблем кој често задава главоболки на секој од нас. Ви требаат само две состојки и тоа кока-кола и вотка.  Се […]

Tips & Tricks

Алиштата ќе мирисаат свежо – Ги елиминира бигорот и нечистотијата од машината

Дали некогаш ви се случило да ги извадите алиштата од машината за перење, но тие да не ви мирисаат доволно свежо. Најчесто причината за тоа поради нечистотијата и каменецот во машината? Ова сигурно на сите ни се случило барем еднаш, но постои решение и за овој проблем. Ви требаат две […]

Tips & Tricks, Повеќе

Дури и пастата не го прави ова – Овошје кое отстранува 90 проценти од кариесот

Јаболката отсекогаш важеле за лековито овошје, кое во Македонија го има во изобилство. Некои видови јаболка се проценува дека имаат десет пати повеќе јод од бананата или кајсијата, а има и витамин Ц во големи количини. Посебно е значајна за зголемување на имунитетот, но и при болести на штитната жлезда. […]