Tag: калциум

Препораки

Намирници богати со калциум – Ако не пиете многу млеко јадете го ова

Калциумот е многу важен и треба редовно да се внесува, бидејќи помага за здрави и силни коски и зглобови, како и за забите. Го има во млекото, јогуртот и сирењето.Го има во брокула, тофу сирење, бадеми, како и кељ.   Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата […]

Препораки

Ги јадеме често а не знаеме колку се здрави – за што се помагаат бананите

Бананите често ги јадеме, вкусни се и може да послужат за се, од сокови, десерти, ручеци, салати, смути…а не знаеме колку се здрави. Ако изедете банани пред вежбање ќе имате повеќе енергија. Богати се со калциум и ги штитат коските. Го подобруваат расположението и смалуваат стрес. Ја јакнат и крвта. […]

Препораки

Овој зеленчук е поздрав кога ќе се зготви – Калциумот се зголемува за три пати

Спанаќот е многу здрав зеленчук со многу витамини и хранливи состојки. Го чува здравјето, богат е со калциум, магнезиум, бета-каротен и многу антиоксиданси. Сепак, она што е најважно за него е дека со термичкото обработување, тој станува поздрав и овие состојки доаѓаат повеќе до израз. Со оглед на тоа дека […]

Препораки

Има повеќе калциум од млекото – сусамот е полн здравје

Сусамот е одличен додаток за вкусни кифли, лиснати, леб, пици и многу други деликатеси. Знаеме дека има убав вкус, но не знаеме колку е здрав.Сусамот ги прочистува органите за варење на храната, лечи цревни паразити и хемороиди. Богат е со манган, магнезиум, селен и калциум, намалува ризик од рак, го […]

Tips & Tricks, Видео

После ОВА веќе никогаш нема да ги фрлате лушпите од јајца (ВИДЕО)

Јајцата се многу хранливи, тоа сите го знаеме! Полни се со витамини, но тука се и калциумот и цинкот. Откако ќе ги свариме јајцата, прво ја лупиме лушпата и ја фрламе. Погрешно! Дури 90% од лушпата ја сочинува калциум! Така е, витален минерал, а го фрламе во ѓубре. Кога зборуваме […]