Tag: калории

Повеќе

Колку калории има кафето – Колку менува лажиче шеќер и млеко

Кафето често е намирница со која го почнуваме денот. За сите љубители на оваа напивка, откриваме колку калории има во кафето. Црното кафе без млеко има нула калории, секако ако во него нема ни шеќер. Со 2-3 лажички шеќер внесувате околу 30 калории. Ако додадете млеко со поголема масленост калориите […]

Препораки

Колку калории има во зеленчукот – Листа со намирници кои треба да ги јадете

Сите сакаме да ослабеме особено по празниците кога се јадее тешка храна, месо, салати и сарми. Ова е листа на зеленчуци и тоа колку калории имаат во себе. Компир 83 на 100 грама Морков 39 на 100 грама Зелка 26 на 100 грама Кромид 22 на 100 грама Краставица 15 […]

Повеќе

За сите љубители на суши – Колку калории има во него

За сите љубители на суши откриваме колку е здраво и колку калории има. Првобитно сушито не било деликатес, туку метод за чување и конзервирање риба.Во 100 грама суши има 250 калории ако е со туна, ако е со лосос 160 калории, додека вегетаријанско суши има 110 калории. Уживајте! Повеќе рецепти […]

Повеќе

Ако дневно внесете само 7 калории плус  – ќе се изненадите колку ќе се здебелите во иднина

Со храната многу треба да се внимава, особено со внесот на калории дневно. Мал додаток кечап на пример има 7 калории плус. Тежината се накачува за 15 килограми за 30. години, па затоа внимавајте што и како јадете. Тоа се 2.500 калории годишно. Мора да се внесуваат течности, вода, сокови, […]

Повеќе

Колку дебелее шолја кафе? – само еден додаток го прави бомба со калории

Кафето е нешто без кое на повеќето луѓе е незамисливо да им почне денот, а она за кое најверојатно не сте размислувале често е колку калории има во шолја кафе? Една шолја кафе може да има многу калории, односно до 400 во зависност од тоа како с подготвено кафето. Шолја […]

Препораки

Согорува масти и калории – напиток кој може да се пие неограничено

Ако и вие сте меѓу оние кои сакаат да ослабат, тогаш овој напиток многу ќе ви помогне во вашата намера. Метаболизмот побрзо ќе функционира и ќе се топат мастите. Ви требаат 2 лажици мед со 1 лажиче цимет и шолја вода. Се врие водата со цимет и потоа се додава […]

Повеќе

Кој зеленчук има најмногу, кој најмалку калории – табела која ќе ви користи за летото

Летото е период кога сакаме да слабееме, па затоа ви нудиме листа со калории на зеленчукот.  Пченка 356 калории во 100 грама Ориз 353 калории на 100 грама Грав 275 на 100 грама Лук 120 на 100 грама Компир 83 на 100 грама Прокељ 42 на 100 грама Морков 39 […]

Повеќе

Кое овошје има најмногу кое најмалку калории – ова е табелата

Ова се калориите кои ги има во овошјето. Нешто што ни е многу важно за летото:   Ореви 651 kcal на 100 грама Бадеми 571 на 100 грама Суво грозје 306 на 100 грама Авокадо 125 на 100 грама Банани 81 на 100 грама Малини 57 на 100 грама Боровинки […]

Uncategorized

Има само 100 калории, вкусен е и здрав: Намаз за секое јадење

За ова сигурно немате слушнато, а е вкусно и хранливо.Направете намаз од фета и цвекло.     Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Намаз повкусен од паштета или сос Тартар сос Ќе заборавите на болоњезе и тартар Сос-деликатес Мезе кое супер оди со тартар Домашен сос

Tips & Tricks, Повеќе

Трик за слабеење без пари – Правете го ова и ќе топите килограми

Ако сакате да ослабете тогаш ќе ви помогне еден трик пред појадокот, кој веќе го употребуваат голем број луѓе ширум светот. Имено, во истражување направено на 173 жени во Америка на возраст помеѓу 20 до 50 години, се покажало дека оние кои пијат вода пред појадокот не се толку склони […]