Tag: калинка

Деликатеси, Препораки

Мус од чоколадо со сос од калинка

Во рамки на 5. Недела на италијанската кујна на тема: „Искуства и вкусови од италијанските територии, 200 години од раѓањето на Пелегрино Артузи“, Gotvi.mk се приклучува преку објава на вкусни рецепти и специјалитети од неодоливата италијанска кујна. Неделата на италијанската кујна е организирана од ИТА-Оддел за економска соработка при Амбасадата […]

Препораки

Зошто да јадеме калинки често?

Калинката е црвено овошје кое има супер вкус со многу витамин Ц како и фолна киселина, витамини А и Е во својот состав. Од минералите посебно место има калиумот со кој изобилува. Има антиоксиданси и помага за чистење на сите токсини од телото. Има антибактериски и антивосплителни дејства, помага за […]

Препораки

Го создава хормонот на среќата – Јадете го ова овошје во зима

Калинката е овошје кое често треба да се јаде, особено во зима. Калинката има многу витамини и помага за здравјето на срцето и крвотокот на телото. Го јакне и имунитетот и помага да бидеме расположени. Го создава хормонот на среќата. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, […]

Tips & Tricks, Видео

Наједноставен начин: Еве како да излупите калинка

Многумина мака мачат додека излупат калинка. Често, многу зрна завршуваат неупотребливи. Во видеото во прилог погледнете како правилно да излупите калинка, а секое зрно да остане целосно. Ko je ono pitao kako se čisti nar pic.twitter.com/CWRgpw59t9 — Dentistolog (@dentistolog) October 31, 2019 Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Многу вкусно – потпечена […]

Препораки

Причини да јадете калинка – Мали зрнца полни витамини

Калинката е црвено овошје кое има супер вкус и се препорачува често. Има многу витамин Ц како и фолна киселина, витамини А и Е во својот состав.Има антиоксиданси и помага за чистење на сите токсини од телото. Има антибактериски и антивосплителни дејства, помага за утринско гадење, болка во грло, за […]

Препораки

Калинката е симбол на здравјето – За што помагаат малите црвени зрнца

Калинката се препорачува да се јаде свежа, во сокови, торти и колачи, смути и е симбол на здравјето. Има многу витамин Ц како и фолна киселина, витамини А и Е во својот состав, а и многу калиум во себе.Има антиоксиданси и помага за чистење на сите токсини од телото. Има […]

Десерти

Чоколаден тарт

Неодолив десерт – чоколаден тарт со калинка… Уживајте! Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега […]

Препораки

Здравје во раскошно есенско пакување – јадете го ова овошје

Калинката е зимско овошје кое е супер да се јаде свежи, за сок или за салати и за со јогурт. Зрнцата се супер здрави, имаат витамини и антиоксиданси во себе, а помагаат да се ослободиме од токсини во телото. Во 100 грама калинка има 15 посто од дневната доза витамин […]

Препораки

Јадете калинка често – нема да верувате какво богатство на витамини крие

Калинката е црвено овошје кое има супер вкус, со шестотини црвени мали зрнца со богат вкус. Таа е симбол за здравјето, па затоа се препорачува да се јаде свежа, во сокови, торти и колачи, смути… Има многу витамин Ц како и фолна киселина, витамини А и Е во својот состав. […]

Повеќе

Со сок од калинки успорете го процесот на стареење

Ако сакате да го успорите процесот на стареење и да го зајакнете имунитетот, пијте свежо цеден сок од калинки, советуваат стручњаците. Оваа вкусна напивка е вистински концентрат од витамин Ц, богата е со калиум и витамини А и Е, содржи фолна киселина, како и многу моќни антиоксиданси. Некои истражувања покажале […]