Tag: калапи

Tips & Tricks

Направивте колачи а немате калапи? – Направете ги сами во кујната

Ако правите колачиња а немате калапи, тогаш решението е брзо и лесно и го има во кујната. Мали калапи се прават со помош на фолија. Постапката е следна: Земете фолија и исечете кругови или коцки и обликувајте ги колачите. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек […]

Предјадења

Ви требаат само сланина и јајца – Појадок во калапи за мафини

Ако сакате да направите брз појадок или вечера, се што ви треба се јајца и калапи за мафини. Ако ставите малку масло и парче сланина, а врз него јајце, и го испечете во рерна на 200 степени додека јајцето не се стврдне, ќе имате супер појадок. Обидете се. Повеќе на […]

Предјадења

Подобри од варените: Испечете јајца во калапи за мафини

Ако сакате да имате совршен појадок или вечера, наместо да ги варите јајцата, ви нудиме нова идеја. Печете јајца во калапи за мафини, ставете го миеното и суво јајце со лушпа на 250 степени на загреана рерна. Се печат половина час и се подобри од варените, имаат помалку мирис и […]

Tips & Tricks

Силиконските калапи нема да мирисаат силно и лошо – Трик со кој нема да се расипат јадењата

Ако имате силиконски калап постои трик со кој може мирисот да исчезне. Потребно е новиот калап откако ќе се купи да се стави празен во рерна, која ќе биде вклучена на 250 степени. Нека стои вака половина час, со малку вода внатре во калапите. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Полнет ананас со ориз […]

Tips & Tricks

Направете сами калапи за мафини или колачи – Решението е евтино и брзо

Ако немате калапи за колачи или мафини, а ви требаат, има начин како да ги направите сами, брзо и лесно. Ви треба парче алуминиумска фолија.Земете парче превиткајте го неколку пати во посакуваната форма и имате калапи со кои нема да се лепи ништо.   Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка […]

Tips & Tricks

Ставете лимон и вода во калап за мафини – Супер идеја за летото

За убаво да се освежите летово, имаме супер идеја за лед со лимон. Во калапи за лед или мафини ставете вода, па парчиња лимон. Заледете и потоа ќе има супер вкус. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Ако се потите прекумерно сменете нешто во храната 10 „убијци“ на вишокот калории Диетален појадок што […]

Повеќе

Ставете лимон во калап за мафини – Најдобро освежување за топлото време

Со топлото време доаѓаат и најубавите форми на освежување, а ние ви нудиме супер трик. Исечете тркалца лимон, ставете ги со вода во калапи за мафини и заледете ги. Ќе добиете големи коцки лед со супер освежувачки вкус. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет […]

Tips & Tricks

Вака исчистете ги старите калапи за мафини – Ги снемува и најтврдокорните дамки

Ако за подготовката на мафини не користите хартиени калапи, или смесата ви прави проблем односно останува на дното, има начин лесно да ги измиете и исчистите темелно калапите. Се загрева рерната на 180 степени и се разматуваат две лажици сода со литар топла вода. Се меша да се раствори и […]

Tips & Tricks

Ако немате калапи за колачиња – Направете сами за 2 минути

Ако правите колачиња а немате калапи, тогаш решението е брзо и лесно. Мали калапи се прават со помош на фолија, исечете кругови или коцки и обликувајте ги колачите. Лесно е и брзо. Повеќе на Готви.мк:Исчистет го шпоретот лесноЕвтин трик со кој шпоретот ќе блеска Корисен совет: Како да ги освежите […]

Предјадења

Царски мафини – Сецкате, матите и имате појадок за 15 минути

Направете брз појадок во калапи за мафини. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и пилешко Полнети печурки по најдобар […]