Tag: какао

Десерти

Здрава напивка од какао и куркума

Вкусна и здрава напивка од какао и куркума… Уживајте! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас […]

Препораки

Не чува од срцев удар и болести на срцето

Какаото е здрава и вкусна намирница, која се препорачува често да ја имаме на менито и да ја користиме место кафето. Помага за кардиоваскуларни проблеми, за кожни проблеми, а и за намалување притисок, штити од срцев удар. Пијте си шолја на ден. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути со лубеница Смути за […]

Десерти, Посно и веге

Посен какао колач – Брз и лесен, ќе го правите и кога не постите

Направете посен какао колач. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и пилешко Полнети […]

Tips & Tricks

Ви снема чоколадо при подготовката на десерт? – Вака заменете го без да се препознае

Ако готвите и сфативте дека ви недостасува чоколадо, имаме совршена замена со точни мерки. 30 грама чоколадо за готвење е еднакво на 3 лажици какао и една лажица маргарин. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната Цезар салата + […]

Препораки

Не чува од срцев удар и болести на срцето – Кафето сменете го со ова

Какаото е здрава и вкусна намирница, која се препорачува често да ја имаме на менито. Помага за кардиоваскуларни проблеми ,за кожни проблеми, а и за намалување притисок. Штити од срцеви заболувања и од срцев удар. Користете какао често.   Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не […]

Десерти

Какао колачиња со бадеми

Направете како колачи со бадеми. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече За секоја прослава – […]

Tips & Tricks

За сува и проблематична кожа – Ви треба една намирница од кујната

Поради мирисот и вкусот на какаото забораваме на лековитите својства. Какаото е супер заштита за кожата, зошто спречува стареење на кожата, црвенило и иритации, а со ендорфинот кој го ослободува ќе бидете расположени и насмеани. Ви требаат мед, млеко и какао со маслиново масло. Се прави смеса, се остава десет […]

Видео, Десерти, Посно и веге

Какао коцки: Лесен колач кој лесно го засладува денот

Рецепт за лесен и посен какао колач… Уживајте! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо […]

Десерти

Домашно темно чоколадо од само 3 состојки

Еве како сами да направите домашно темно чоколадо. Уживајте! Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо  

Препораки

Наместо со кафе утрото нека ви започне со шолја какао – За срцето, мозокот и живот без стрес

Сите сакаме да се разбудиме со кафе, да се расониме и да уживаме, но има и подобар начин да почне денот, воедно и поздрав. Какаото е супер намирница, здрава, достапна и евтина. Има 300 хемиски соединенија во себе, делува на мозокот, го намалува стресот и расположува. Какаото помага и за […]