Tag: Италија

Повеќе, Препораки

Денови на италијанска кујна со светски познатата готвачка Катерина Чераудо

Израсната на семејната фарма со традиција од 16-тиот век, опкружена со винови насади и маслинови градини, дипломиран енолог на Универзитетот во Пиза и искуство во ресторани и со 3 Мишелински ѕвезди: Катерина Чераудо, денес еден од најсовремените и најинвентивните готвачи на Јужна Италија, ќе биде ексклузивен гостин на Деновите на […]

Забава

Мора да погледнете – Елена Ристеска во најжешко издание досега (ФОТО)

На овие снежни врнежи и зимски температури барем за момент ќе подзаборавите. Елена Ристеска на Инстаграм објави фотографија во бикини и напиша: „Во Италија, пред 9 години.. Кога бев млада и убава :)“ Во Италија, пред 9 години.. Кога бев млада и убава 🙂 #tbt #throwbacktimes A photo posted by […]

Повеќе

Нов силен земјотрес во Италија

По непроспиените ноќи и немирните денови, изгледа тлото нема намера да се смири. Нов земјотрес, со јачина од 5,2 степени по Рихтер, ја потресе рано утринава Италија. Најпогодени беа нејзините централни делови, кои и претходно беа погодени со јаки потреси. Иако 5,2 спаѓа во умерени земјотреси, Британската агенција потенцира дека земјотрес […]

Повеќе

Сеизмолози: По силните земјотрес во Италија, може да се стресат Македонија и регионот

Силните земјотреси што  ја погодија централна Италија може да значат создавање нов расед или се отвора некој за кој досега помалку се знаело. Тоа, секако, е поврзано и со регионот и може да има влијание и во сеизмичката активност во Македонија, оценија вчера сеизмолозите од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет […]

Деликатеси

ВИДЕО: Италијански специјалитет – Печени јајца по најдобар рецепт

Сите сакаме да ги консумираме, без разлика дали станува збор за варени или пржени јајца. Овој рецепт е сосема необичен и ќе ви покаже како да ги искористите јајцата на најдобар можен начин и да направите вистински деликатес.https://www.youtube.com/watch?v=iEt3jdQaaMI Повеќе рецепти на Готви.мк: Дали некогаш сте виделе долги јајца? Нема да […]

Забава

Нема да верувате како се нарачува кафе во Италија

  Капучино, лате, макијато…и сите останати видови на кафе со млеко во Италија се пијат наутро до 11 часот. Тие никогаш не се консумираат подоцна. Зборот еспресо во Италија е исклучително технички термин, па затоа никогаш не велете така. Едноставно се вели дајте ми Ун Кафе. Во Италија има едноставни […]

Повеќе

ВИДЕО: Силен земјотрес во централна Италија – Има и жртви

Силен земјотрес со јачина од 6,2 степени по Европската скала го потресе централниот дел на Италија околу 4 часот сабајлево. Урнати се многу згради во околината на епицентарот, а според странските медиуми бројката на жртви засега варира од 6 до 13 лица. Земјотресот бил со епицентар на 76 километри од Перуџа, а бил почувствуван […]

Забава

ФОТО: Мадона не успеа да одолее на оваа пица

Како и многуина од нас, ниту Мадона не успеа да му одолее на италијанскиот специјалитет – нејзиното височество пицата. Таа ја објави оваа фотографија под која напиша: „Пицата која ја јадевме… Чао Италија“: Инаку, Мадона е моментално во Куба, каде го прослави својот 58 роденден. Повеќе вести на Gotvi.mk: Сања за […]

Главни јадења, Повеќе

ВИДЕО: Колку состојки беа потребни за најдолгата пица на светот?

Повеќе од 250 готвачи од цела Италија се собраа во Неапол за да ја направат 1.853 метри долгата пица за да го соборат светскиот рекорд. За оваа пица им беа потребни 2.000 килограми брашно, 1.600 килограми домати, 2.000 килограми моцарела и 200 литри вода, 30 килограми босилек, а користеле и 5 […]

Предјадења

Италијанско предјадење за цело семејство

Моцарела со песто сос – превкусна комбинација. Прочитајте како да зготвите брз и неодолив песто сос, а моцарелата ќе си ја купите од најблискиот маркет или локална продавница 🙂 Предлог: Доколку ви остане од песто сос, намачкајте го на тост лепче или паг сварете тестенини. Еве предлог рецепт да зготвите Тестенини […]