Tag: италијанска

Pastes

Брз ручек без печење: Макарони со бело вино и лук

Направете вкусни макарони со туна, кои брзо се прават а веднаш ќе ги снема од трпеза. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: 10 „убијци“ на вишокот калории Диетален појадок што ќе ве држи сити Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 […]

Главни јадења, Препораки

Рецептот на Џејми Оливер за шпагети карбонара (ВИДЕО)

Специјалитетите од Италијанската кујна се незаменливи за многу луѓе од целиот свет. Еве го рецептот на познатиот Џејми Оливер за приготвување на шпагети карбонара. Начинот на подготовка и другите детали погледнете ги во видеото: Поврзани рецепти на Gotvi.mk: Печени тиквички со пилешко и зеленчук Салата со рукола и пилешко Полнет ананас […]

Предјадења

Подгответе лесна италијанска супа

Направете вкусна италијанска супа, која има одличен вкус, а е готова за брзо време и нискокалорична. Подготовката е повеќе од едноставна, сите состојки помешајте ги во еден сад. По вкус може да додадете фиде или други тестенини. СОВЕТ: Доколку постите или се храните вегетаријански не додавајте путер и внимавајте дали […]

Tips & Tricks, Главни јадења, Предјадења, Ресторани, Салати

Часови за готвење: Италијанска кујна – научете како се готват таљатели на италијански начин и шеф салата

Една поговорка вели: „Оној кој добро се храни, јаде италијанска храна“. Александар Божиновски, готвач во реномираниот италијански ресторан Ла Тераца, ви ги открива тајните на италијанската кујна. Научете како се готват таљатели на италијански начин, и како вистински се приготвува една шеф салата. Обуката ќе се одржи во рамките на проектот Кулинари, на […]