Tag: истражување

Повеќе

ИСТРАЖУВАЊЕ: Со оваа тежина ќе бидете вистински секс симбол

Студијата направена на Универзитетот во Тексас ги земала предвид висината, тежината, должината на косата, и формата на лицето на девојките. Имено, девојките кои постојано ги повторувале зборовите „треба да симнам неколку килограми“ оставиле најголем впечаток кај студентите од спротивниот пол. За мажите тој мал „вишок“ килограми што ги имаат девојките […]

Tips & Tricks

Калоричната храна е добра за слабеење?!

Да, добро прочитавте! Нешто калорично како сочна пица полна со салама и кашкавал може да ви помогне да ослабнете. Истражувачите од Португалија тоа го докажале на луѓе. Сепак, да не помислите дека до бесвест можете да уживате во вкусна калорична храна. Уживањето во пица е дозволено само еднаш неделно, останатите […]

Tips & Tricks

Оваа намирница е клучот за среќен живот

Секојдневното конзумирање масно сирење би можело да биде клуч за среќен живот, покажало најновото научно истражување. Научниците од Универзитетот во Копенхаген утврдиле дека конзумирањето сирење е добро за здраво срце. Во студијата долга 12 недели, во која учествувале 139 лица, третина од испитаниците секој ден конзумирале по 80 грама стандардно, […]

Tips & Tricks

Еве што ќе ви се случи ако често јадете компири

Ги сакаме подготвени на секаков начин, пржени, печени, варени, во салати…но, ако многу често ги консумираме во исхраната, ќе има негативни последици по нашето здравје.Ако јадеме компири на пример седум пати седмично, професорите и истражувачи од Харвард тврдат дека ќе имаме проблеми со покачен притисок. Јаглехидратите брзо ќе се претвораат […]

Tips & Tricks

ВНИМАВАЈТЕ: Не делете грицки од иста кеса со никого – причината застрашувачка

Често се случува да земеме чипс или смоки и некој колега или другар да ни побара од нив, но иако не треба да сме скржави, сепак постојат добри причини поради кои не треба да делите храна од исто ќесе со некого.Немаат сите луѓе исти хигиенски манири. По употребата на тоалет, […]

Tips & Tricks, Предјадења, Препораки

Секој ден во јогуртот ставала од овој зачин – резултатот е неверојатен

Личностите кои дневно јадат по една лажица ким дури три пати побрзо губат на телесната тежина за разлика од оние кои се на диета, но не го консумираат овој зачин. До ваков заклучок дошле научниците од иранскиот медицински институт “Shahid Sadoughi“ во најновото истражување. Во истражувањето учествувале 88 жени со […]

Повеќе

Тестенините не дебелеат! Ако не верувате, имаме добар рецепт за вас

Тестенините не дебелеат ако ги јадете умерено – покажаа најновите истражувања. Сепак, ако не му верувате на ова истражување, тогаш ви нудиме решение. Паста од тиквички е совршена замена на класичните тестенини за вас. Поврзани вести на Gotvi.mk: Многу добра вест! Тестенините помагаат во слабеење Свежа салата со тестенини ВИДЕО: […]