Tag: истражување

Повеќе

Научниците конечно открија: Кој побрзо слабее – жените или мажите?

Научниците тврдат дека мажите лесно поднесуваат борба со вишокот килограми и побзо слабеат од жените. Неодамнешното истражување покажало дека понежниот пол е повеќе опседнат со храна во однос на мажите и дека околу 25 отсто од жените на диета размислуваат за храна на секој половина час. Во една друга студија […]

Повеќе

Истражување открива во кое доба од денот не треба да јадете

Сакате да гледате ТВ и да грицкате? Голема грешка. Неодамнешно истражување открива зошто оваа комбинација не е добра идеја. Медицинското училиште Перелман при Универзитетот во Пенсилванија спровело истражување кое донело прилично остри заклучоци за оние кои јадат доцна. – Во споредба со исхраната во текот на денот, доцните оброци гарантираат […]

Tips & Tricks

Лебот е свеж само на едно место: Еве зошто не треба да го чувате во кутија за леб

Дознајте кое место е идеално за чување леб! Извештајот на тема истражување на храна и нејзиното складирање кое го спровел универзитетот во Небраска покажал дека лебот, каде и да го чувате, доколку е на собна температура, ќе се расипе најдолго за недела дена, а често и пократко. На сè тоа, […]

Препораки

Истражувањата покажаа: Дали алкохолот е поштетен за мажите или жените

Германските научници откриле дека алкохолот за кој е познато дека лошо влијае, ако си пие прекумерно, поштетен е за понежниот пол. Според истражувањата направени на 4.700 испитаници на возраст од 18 до 64 години, се покажало дека ризикот за смртност и тешки заболувања е поголем кај жените за 46 проценти. […]

Препораки

Појадокот е најважен оброк – причини за да не го прескокнувате

Појадокот одамна е познато дека е најважниот оброк во текот на денот, а сега тоа го докажаа и научниците од Универзитет во Велика Британија, со испитување спроведено на 49 лица.Научниците ги поделиле во две групи, една во која лицата појадувале, и во која лицата не појадувале. Го мереле нивото на […]

Tips & Tricks, Повеќе

Трик за слабеење без пари – Правете го ова и ќе топите килограми

Ако сакате да ослабете тогаш ќе ви помогне еден трик пред појадокот, кој веќе го употребуваат голем број луѓе ширум светот. Имено, во истражување направено на 173 жени во Америка на возраст помеѓу 20 до 50 години, се покажало дека оние кои пијат вода пред појадокот не се толку склони […]

Tips & Tricks

Уште една причина зошто треба да пиете чај

Редовното конзумирање чај може да го намали ризикот од губење на памтењето за 50 отсто, покажаа резултатите од истражувањето на научниците на мдецинскиот универзитет во Сингапур. Истражувањето е спроведено на 957 лица, кои конзумирале чај. Тие, во периодот од 2003 до 2005 година редовно пиеле чај според своите навики податоците […]

Препораки

Научниците шокираат со откритието: Овие намирници го штителе срцето

Научниците од Универзитетот Берген во Норвешка заклучија дека природните маснотии во храната, со ограничена количина на јаглехидрати, не предизвикуваат пораст на штетниот холестерол.40 мажи биле дел од истражувањето. Тие биле со прекумерна телесна тежина, и држеле диети. Едните јаделе павлака, другите кокосово масло. До крајот на истражувањето и двете групи […]

Препораки

По оваа вест уште почесто ќе пиете кафе

Мислевте дека пиењето кафе не е здрава навика? Размислете уште еднаш.Истражувањата покажале дека оние кои пијат кафе се поактивни, имаат помали здравствени ризици, како ризик од дијабетес, како и кардиоваскуларни болести. Кафето помага за побрза работа на мозокот, поздрав мозок и намалување на депресијата. Се покажало дека оние кои пијат […]

Повеќе

Држите диети и вежбате но нема резултат? – науката вели не сте виновни вие

Ако се изгладнувате и трчате и вежбате, внимавате што јадете и не си дозволувате задоволства, а сепак не сте ја постигнале тежината која ја сакате, тогаш не сте вие виновни.Науката вели дека губењето килограми не делува исто на сите. Кај некои е крива генетиката, кај некои килограмите доаѓаат поради емоционален […]