Tag: искористено

Tips & Tricks

Нема да има тежок мирис – вака употребете го искористеното масло повторно

Ако сакате да го искористите маслото кое веќе сте го користеле, помогнете си со мал три со кој нема да мириса и да биде тешко за користење. Ставете го во тава и малку загрејте го, па додајте малку ѓумбир. Нека биде ѓумбирот во масло 15 минути и ќе го впие […]

Tips & Tricks

Правиме огромна грешка – никако не го фрлајте искористеното масло во садоперот

Сите правиме една голема грешка со маслото по пржењето, па го фрламе во садоперот. Сепак, ова е голема грешка бидејќи многу загадува. Верувале или не литар масло загадува  огромни количини вода. Затоа ставете го во пластично шише и фрлете го. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен […]

Tips & Tricks

Кесето од чај искористете го за голем проблем – нема болка и чешање

Едно кесе од чај има еднаква вредност и помага исто како самиот напиток кој излегува од него. Иако сите ги фрламе кесичките, тоа е голема грешка, бидејќи со нив може многу да си помогнеме. Докажано е дека кесите чај кои се искористени имаат благотворно дејство кога ќе ве касне било […]