Tag: интересно

Препораки

Што навистина е важно за секој од нас?

Од пред неколку дена на ТВ каналите и социјалните медиуми забележавме интересни реклами кои го привлекуваат вниманието на публиката. Познати ситуации од секојдневието на секој од нас, полно емоции во секој кадар, но сепак нешто суштински недостасува. Пораката е едноставнa: Што е важно? Зад рекламите не е потпишан никој, што […]

Видео, Забава

Видео: Таа го молеше да престане – погледнете што и направи сопругот на Карлеуша

Јелена Карлеуша објави видео од неа и сопругот. Погледнете ја лудата снимка. Како да ослабете според хороскопскиот знак? Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс? Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете […]

Повеќе

Тито бил голем гурман – јадел се освен ова

Јоже Осели бил последниот кој лично го послужувал Јосип Броз Тито, но и личен батлер на Маршалот.Тој во една прилика кажал дека Тито секогаш бил послужуван со различно месо, прилог и салата, а потоа тој самиот си ја земал чинијата и јадел тоа што во тој момент сакал да јаде. […]

Повеќе

ФОТО: Славица одгледала краставица од 4,6 килограми – нема да верувате

Одгледана е краставица тешка неверојатни 4,6 килограми. Краставицата пораснала на нива во село Свонде кај Нови Град во Босна и Херцеговина, а долга е 66 сантиметри. Ја одгледала Славица К. од Босна. Повеќе на Готви.мк: Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Десерт готов за 20 […]

Повеќе

Ги јадеме сите, а не сме го знаеле ова: Зошто јајцето во Киндер е жолто?

Досетливиот Вилијам Салис во шеесетите години се сетил на необичната Киндер чоколада која и денес ја сакаат сите деца ширум светот. Киндер јајцето настанало во Италија во 1972 година, а нејзиниот творец се погрижил да биде со таков вкус и дизајн за да ја сакаат сите генерации. Во масовна продажба […]

Видео, Забава

ВИДЕО: Кога храната би можела да зборува – видео за убав ден

Хумористично, креативно и интересно. Кога храната би можела да зборува, и не само храната…Погледнете…     Everything is better with Doodles 😍 ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ✅ Turn Post Notification on 📣 ┏━━━━━━━━♛━━━━━━━━┓ 🔛❤❤Follow@viralnova365 🔛❤❤Follow@nova.luxury.fashion ┗━━━━━━━━♛━━━━━━━━┛ A video posted by ViralNova365 ™ (@viralnova365) on Jan 12, […]

Tips & Tricks, Видео

Снег од пуканки, портокали како лампиони – новогодишна магија со храна

Тимот на Џејми Оливер ве советува како да направите совршени декорации во магијата на Нова Година и празниците. Портокали и цимет како лампиони, пиканки како снег. Искористете ја храната за домот да блесне во новогодишно руво. Повеќе на Готви.мк: Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со […]

Повеќе

Знаете ли дека белата чоколада не е чоколадо?

Некои сакаат црна, некои бела чоколада, но знаете ли всушност што е белото чоколадо?Белата чоколада не е чоколада, оносно, не спаѓа во чоколадни производи. Тоа е производ на шеќер, бидејќи во себе нема какао. Има путер, млеко, шеќер, масти и емулгатор. Слична е ситуацијата и со еурокремот кој има бел […]

Забава

ФОТО: Ова е најтешката загатка со храна

Три тегли со бонбони стојат на полица. Во едната има ментол, другата јаболка и третата има измешани бонбони.На секоја тегла има налепница со тоа какви бонбони содржи т.е со каков вкус. Налепниците се измешани и залепени на погрешна тегла, а сите бонбони имаат иста боја и форма. Колку бонбони треба […]

Десерти, Повеќе

Денес ни е омилен на сите: Како настанал корнетот?

Омилено нешто на сите во лето ни е лижењето сладолед, но дали некогаш сте се запрашале, како настанал првиот корнет? Направен е во далечната 1904 година кога на продавачот на сладолед, Аду Димар му се потрошиле хартиените чинии. Трговецот Аду предложил десертот да се послужи во вафли кои ќе бидат […]