Tag: инсекти

Tips & Tricks

Инсектите ќе бегаат од вашиот двор или тераса – Домашно средство кое помага

Во пластично шише ставете два децилитри јаболков оцет и 200 грама шеќер со два децилитри вода и ќе решите голема мака. Исечете и кора од банана и додајте. Се протресува и се става шишето отворено во дворот или на тераса и така инсектите ќе бегаат и нема да имате мака. […]

Повеќе

Спасете се од инсектите во дворот – Веќе нема да ве јадат комарци и да се нервирате

Постои лесен начин за спас од инсектите. Во пластично шише ставете два децилитри јаболков оцет и 200 грама шеќер со два децилитри вода. Исечете и кора од банана и додајте. Се протресува и се става шишето отворено во дворот или на тераса и така инсектите ќе бегаат. Повеќе трикови на […]

Tips & Tricks

Муви, комарци и пајаци ќе бегаат како луди – Билка која ги брка од домот

Ловорот е вкусен и ароматичен и помага во летото. Ловорот ако го ставите на ќошевите дома ќе ги избрка мувите, пајаците, мрвките и комарците. Пробајте и ослободете се. Повеќе трикови на Gotvi.mk:Нема да видите молец домаРешете се од мравките со две состојки Никогаш нема да видите мравки дома Со еден […]

Tips & Tricks

Ги брка пајаците и инсектите од дома – Билка со која и домот ќе ви мириса свежо

Ментолот е билка која ги брка инсектите и пајаците од вашиот дом. Ова е сосема природно и ефикасно решение, а доволно е да ставите на ќошевите, или да го одгледувате дома. Куќата ќе ви мириса свежо, а инсектите ќе бегаат. Повеќе трикови на Gotvi.mk: Нема да видите молец дома Решете […]

Tips & Tricks

Евтин трик да се спасите од комарци и инсекти – Благото ќе ги привлече, киселината ќе ги убие

Ако сакате на мир да седите летово во двор или на тераса без да ви доаѓаат здодевни инсекти, има евтин трик.Помагаат газираните сокови. За пиење се штетни со оглед на тоа дека едно шишенце има 10 лажици шеќер, но можат и да послужат за проблеми. Имено, ставете во чинивче газирано […]

Tips & Tricks

Вака ќе ги избркате мравките и бубашвабите – Само капнете го ова дома

Лимоновиот сок е многу корисен во домаќинството, особено за инсектите. Натопете крпа во лимонов сок и ставете ја на места каде ви се собираат мравки или бубашваби, или едноставно со лимонов сок напрскајте ги ќошевите дома. Нема да имате веќе инсекти. Повеќе трикови на Gotvi.mk: Нема да видите молец дома […]

Повеќе

Со топлото време дојдоа и инсектите – Спасете се од оси, муви и комарци со еден трик

Дојде потопло време и се што ни треба е да се одбраниме од инсектите. Во пластично шише ставете два децилитри јаболков оцет и 200 грама шеќер со два децилитри вода. Исечете и кора од банана и додајте. Се протресува и се става шишето отворено во дворот или на тераса и […]

Tips & Tricks

Нема да видите ни комарец, ни смрливка ни мува дома – ставете го ова во собата

Направете си посебно домашно средство со кое нема да видите ни мува, ни комарец, ни мравка, ни бубашваби или смрдливки дома. Буквално ги брка сите инсекти. Ви требаат 4 стаклени садови помали, 2 лимони, 2 лимети, масло од лаванда, 8 гранчиња рузмарин, 10 листови нане и вода и свеќа. Инсектите […]

Tips & Tricks

Нема да видите инсект или полжав во дворот – само ставете го ова

Ако сакате да се решите од здодевните инсекти и полжави во дворот, се што ви треба е талог од кафе.Имено, ставете го талогот до билките или пак на местата каде ви излегуваат најчесто полжави и инсекти и тие ќе избегаат од силниот мирис. Навистина делува. Повеќе трикови на Gotvi.mk: Нема […]

Tips & Tricks

Веднаш ќе ги снема отокот и чешањето по убод од комарец – Нема веќе нервози летово

Со топлото време се појавија и здодевните комарци кои колку и да ги бркаме, сепак излегуваат од некаде.Создаваат чувство на иритација и чешање, како и црвенило на кожата, но за среќа има лесен и брз начин да се спасите од оваа состојба. Се што ви треба е да измешате вода […]